preaviz ...suspendare contract???

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
staicuc921
Mesaje: 26
Membru din: Mie Iun 18, 2014 10:48 am

preaviz ...suspendare contract???

#1 Mesaj de staicuc921 »

Buna ziua !.

O pers care are CMI pe durata nedeterminata , care si-a dat demisia cu preaviz de 20 de zile , pe perioada preavizului ea nu vrea sa vina la munca si vrea concediu fara plata . contractul vrea sa fie suspendat ... intrebarea e ...se poate ???

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: preaviz ...suspendare contract???

#2 Mesaj de tobosv790 »

Din cate stiu suspendarea (concediul fara plata) intrerupe preavizul.
Sunt mai multe posibilitati:
1.Angajatorul sa NU fie de acord. Atunci ii face convocare pentru cercetare administrativa in vederea sanctionarii disciplinare pentru absente nemotivate. Dupa convocare si cercetare se poate desface disciplinar CIM-ul.
2.Angajatorul poate renunta la obligatia angajatului de a se prezenta la serviciu in timpul preavizului. Renunta deci la preaviz. Face mentiune scrisa despre acest lucru pe demisie. Cititi capitolul "Demisia" din Codul Muncii.
Oricum nu cred ca il poate obliga sa se mai prezinte la serviciu. Decat poate daca il da in judecata. Dar CIM-ul trebuie sa fie"beton" fara nicio hiba. Eu unul nici nu as mai avea incredere intr-un astfel de angajat si as cauta sa-i dau drumul cat mai repede. Daca a creat prejudicii firmei atunci trebuie bine documentata treaba asta si merge in instanta.

Scrie răspuns