Mutare program pe alt calculator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
unalm
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 04, 2015 11:56 am

Mutare program pe alt calculator

#1 Mesaj de unalm »

Buna seara, cum pot obtine alte coduri de activare daca am mutat programul pe alt calculator si acum am alt cod de identificare? Multumesc

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Mutare program pe alt calculator

#2 Mesaj de marcui656 »

Cititi aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1036

"– schimbarea codului de identificare și obținerea codurilor de activare corespunzătoare se poate face în mai multe feluri:

1. de către utilizator direct în contul de utilizator – apăsați butonul “Reset”. În acest caz vă va apărea un mesaj: “Atenție! Folosiți această opțiune numai în cazul în care ați mutat programul pe un alt calculator. Resetarea codului de identificare se poate efectua de maxim 2 ori in cadrul unui abonament. Daca sunteți de acord să renuntați la codul de identificare ABCD1234 apăsați butonul "Resetează cod" și va apărea un buton pe care va trebui să-l apăsați dacă doriți resetarea codurilor. Atenție! Dacă nu ați mutat programul de pe un calculator pe altul, nu vi s-a schimbat codul de identificare – nu apăsați acel buton! După resetarea codului, introduceți noul cod de identificare și apăsați Update în contul de utilizator.

2. de către operatorii SAGA la solicitarea clienților – solicitare telefonică sau scrisă pe mail, după confirmarea explicită de către client a mutării definitive și acceptarea blocării codului vechi de identificare."

apeterid
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 10, 2015 11:18 am

Re: Mutare program pe alt calculator

#3 Mesaj de apeterid »

Buna seara,
Am incercat sa mutam prog. pe un alt calculator dar,nu reusim,cum ar trebui sa procedam

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Mutare program pe alt calculator

#4 Mesaj de balazse »

Ai citit link-ul de mai sus (postat de MarcuI656)?

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Mutare program pe alt calculator

#5 Mesaj de robut »

Buna ziua,
vreau sa mut Saga pe alt calculator si am citit tot ce se poate despre acest lucru , doresc insa sa stiu daca din Folderul TEMP pot sterge si fisierele de forma:
-CBNR_2016_2_25 /09.03.2016/XML Document sau
-PONTAJ_55XOLW4UI.FRT sau FRX , inafara de cele cu extensia tmp si wfm?
si mai am o nelamurire :se vor pastra ultimele 15 fisiere din Arhiva locala?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Mutare program pe alt calculator

#6 Mesaj de tomac »

Fișierele cu denumire de tip CBNR_AN_LUNA_ZI.xml (ex. CBNR_2016_2_25.xml) sunt cele conțin cursurile valutare pentru zilele respective. Dacă deja există în calculator programul le va lua de acolo, nu se va mai conecta la internet să ia cursul.
Fișierele cu extensie frt sau frx sunt fișiere temporare, pentru diverse rapoarte (aici pmntaj) și pot fi șterse
Fișierele tmp, wmf, cdx și dbf pot fi șterse de acolo fără probleme - cu mențiunea că cdx și dbf se șterg exclusiv atunci când programul nu este deschis.
Puteți păstra oricâte salvări doriți. Un minim recomandat este 5-10.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns