Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stanar
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 29, 2016 5:34 pm

Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#1 Mesaj de stanar »

Am citit inainte lamuririle colegilor cu privire la declaratia 394 din luna octombrie , dar totusi am urmatoarea situatie : In luna octombrie am o singura factura de achizitie intracomunitara de marfa care se declara in d 390 si nu in d 394 si in rest doar bonuri din vanzarea cu amanuntul care evident ca nu au cod fiscal ... daca ramane bifa la VANZARE CU AMANUNT atunci in declaratia 394 da eroarea de cod invalid, daca iau bifa centralizeaza in declaratie toate bonurile fiscale ..nr, baza impozabila si tva ...dar la validare imi apare urmatorul mesaj de eroare" DACA OPERATIUNILE SUNT 0 ATUNCI NU PUTETI SA DECLARATI INFORMATII IN SECTIUNEA G". De ce nu completeaza si sectiunea G daca in finalul declaratiei preia corect toate informatiile referitoare la vanzarea cu amanunt? Trebuie trecut totusi ceva la cod fiscal???? altfel nu valideaza deoarece programul considera cu am nimic de declarat daca nu am si alte facturi ....
Tomac spunea ca nu trebuie trecut nimic la cod fiscal dar totusi situatia sta asa... Ma poate ajuta si pe mine cineva??? va multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#2 Mesaj de cernatv »

Un pic de răbdare, o să se rezolve până când trebuie depusă D394 pe octombrie.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#3 Mesaj de Administrator »

Se bifeaza doar pozitiile care trebuie sa apara in partea detaliatata pe terti a declaratiei.
Sectiunea G se completeaza automat dupa validare.

rosua150
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 10, 2012 1:18 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#4 Mesaj de rosua150 »

Completati la bonuri fiscale macar tara Romania, ca nu aveti cod fiscal. Eu asa am facut si mi-a validat.

pestesanm
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 25, 2012 3:26 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#5 Mesaj de pestesanm »

Buna seara.Aceeasi problema o am si eu cu privire la bonurile emise pentru prestarile servicii cod CAEN 9602. Bonurile sunt preluate in declaratie la sectiunea G dar dupa completarea pe activitate in partea de jos a declaratie pe cod CAEN si validez declarati imi da aceeasi eroare si dispar cifrele din sectiunea G. Poate gresesc undeva. Mai avem timp pana la data de 30.11.2016. Raportul Z este cules corect pe codul de activitate.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#6 Mesaj de paturcai »

In afara celor din acest topic:
Nefirescul numai la ANAF se poate intampla. Numai ei dau scrisori, care completeaza acte normative si legi.
Ei nu pot da un exemplu care sa spuna asa:
Mai nea Zapada, avem urmatoarea situatie (avem cifrele astea) si trebuie sa populam D394 cu ele.
Uite asa se face.
NU!
Intai toate firmele de consultanta fiscala trebuie sa isi ia partea sa emita diverse publicatii pe care normal ca le platesti, dupa care apare si Bo(n)ul de la Finante si scoate pe piata un flyer/bon care spune cum se completeaza cu exemple. Dar intai firmele de consultanta pentru ca acolo are interesul intai si intai ANAF si Ministerul de Finante.
Cum este posibil ca o firma sa ajunga sa puna intrebari despre completarea unei Declaratii daca ea - declaratia - ar fi fost EXEMPLIFICATA de la bun inceput.
Iata si ce raspuns da institutia statului (tineti-va bine DIRECTIA DE INFORMATII FISCALE...probabil au si alte DIRECTII de care vom afla cand mai vine cate-un licentiat la nu-stiu-ce celebra Universitate din afara desigur):

In urma unei solicitari a societatii Soter SRL, Directia Generala de Informatii Fiscale din cadrul ANAF a precizat intr-un raspuns (Nr A_DIF 2462/12.08.2016) faptul ca in cartusul „Nr de AMEF” din continutul Declaratiei 394 se declara numarul aparatelor de marcat electronice fiscale utilizate in fiecare luna din perioada de raportare, nu seria acestora.

Revenind la topic:
Inclin sa cred ca este o neintelegere privind acest cartus G (acolo unde declaram bonurile de pe casa de marcat) si nicaieri nu este exemplificat cum anume se completeaza acest cartus.
Nu spun ca SAGA este de vina.

Haideti sa vedem:
Sectiunea G: Informatii privind încasările realizate din operaţiuni efectuate prin intermediul aparatelor de marcat, precum şi din activităţi exceptate de la utilizarea acestora
a) incasarile LUNARE provenind din toate bonurile fiscale emise, chiar daca indeplinesc conditiile unei facturi simplificate sau nu, fie ca pe ele se precizeaza sau nu codul de inregistrare in scopuri de TVA al cumparatorului (se declara numarul total de bonuri fiscale si valoarea acestora, defalcate pe cote de TVA); NU vor fi incluse în acest cartuș bonurile fiscale pentru care au fost emise facturi;
b) se va preciza si numarul aparatelor de marcat fiscale utilizate de entitate pentru fiecare LUNA in parte;
c) incasarile LUNARE efectuate din activitati exceptate de la obligatia utilizarii caselor de marcat. În situaţia în care pentru aceste activităţi au fost emise şi facturi, acestea se vor declara în Sectiunea dedicata facturilor emise (C sau D).

SAGA duce corect datele culese in D394 (asa cum se cere) dar (surpriza!) la validare D394 emite mesajul de eroare.
Exemplul meu este urmatorul:
O entitate emite UN SINGUR BON FISCAL (entitatea este inregistrata in scop de TVA); nu face nicio achizitie si nu emite nicio factura. Doar emite un bon fiscal.
SAGA - constiincioasa - duce in D394 suma si o defalca firesc in 300 baza si 60 TVA (bonul are valoarea de 360 lei cu TVA inclusa, cota de TVA fiind de 20%)
La validarea D394 apare urmatorul mesaj: daca nu aveti inregistrate OPERATIUNI de ce completati cartusul G?
O clipa....ce operatiuni trebuie sa am? La dracu' am o operatiune: un nenorocit de bon emis si l-am trecut acolo la cartus cum se cere, ce alte operatiuni mai trebuie sa fac? Probabil pe cord deschis ca este singurul lucru care nu l-am incercat....
Doamne! Ce ne asteapta la 25.11.2016?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#7 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, am si eu o intrebare, daca unui client i-am facturat in octombrie, era neplatitor de tva, iar acum cand am dat actualizare si verificare, programul i-a pus ro, pe anaf am gasit ca aprimit codul de tva incepand cu 01.11.2016.
In 394 aferent octombrie, il preia cu nr 1 persoana inregistrata in scopuri de tva, atunci sa modific manual, nr 2?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#8 Mesaj de tomac »

@paturcai
Au mai corectat cei de la ANAF pdf-ul. Refă actualizarea și reîncearcă.

@zaineal
Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#9 Mesaj de paturcai »

Iata ultimele descoperiri, de aceasta data si cu "dovezi": (spre sa fie utile si pentru alti colegi care sa nu isi franga mainile)

Luam cazul ideal (exista in viata de zi cu zi o astfel de situatie) in care o firma inregistrata in scop de TVA DOAR vinde prin casa de marcat in luna oct 2016 (emitem numai bonuri fiscale, fara achizitii sau vanzari pe factura). Emite mai multe bonuri de casa pentru vanzarea cu amanuntul.
Asa cum se scrie mai sus NU SE BIFEAZA NIMIC in SAGA (atunci cand dam actualizare date).
Generam D394.
La validare apare primul mesaj de eroare: Daca aveti operatiuni = 0 de ce (dracu') completati cartusul G
Mergeti la prima pagina a D394, si acolo veti bifa: ATI EFECTUAT OPERATIUNI? (alegeti DA)
Urmatorul pas:
Mergeti la cartusul G, acolo unde SAGA a dus bonurile fiscale emise, in coloana 3 (dupa tip operatiune i1, luna "octombrie") si treceti acolo NUMARUL BUCATILOR CASELOR DE MARCAT (nu seria lor ci cate case de marcat are firma respectiva; in exemplul meu firma are o singura casa de marcat, si am trecut manual "1")
Fericit ma duc sa validez D394.
Surpriza!
Exista erori de validare.
Primesc urmatorul mesaj de eroare: Tip partener necompletat sectiunea nr 1.

De la acest punct ORICE INCERCARE de a face D394 sa se valideze ESUEAZA.

DORESC SA SCOT IN EVIDENTA CA formularul 394 are aceasta scapare si NU programul SAGA este de vina!
Daca vreunul dintre colegi a rezolvat aceasta situatie il rog sa ne spuna si noua cum a rezolvat.
Daca nu, va incurajez sa scrieti la ANAF (am scris si astept raspunsul dumnealor): [email protected]
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#10 Mesaj de ferenta »

Eu aștept ca oameni cu suflet mare din MFP, care după ce „au auzit" cu câte necunoscute deja ne confruntăm, să ne scrie un comunicat și apoi transpunerea comunicatului într-un ordin, prin care să se amâne noua D394, până când „vom fi pregătiți" din toate punctele de vedere, atât noi cât și dânșii. :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#11 Mesaj de roncovf »

...oameni cu suflet mare din MFP...

Na, asta-i bună!!!

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#12 Mesaj de zamfirc419 »

Buna ziua, revin iar cu marea probleme D394 si am cam intrat in panica si cum e vorba aceea de ce ti-e frica de aia nu scapi.Am generat D394 am dat actualizare si verificare toti tertii si am o coloana cu rosu la Diversi adica z-urile zilnice(am creat la clienti, Diversi 5311) iar cand dau Generare PDF imi apare fereastra ca exista coduri fiscale invalide acestea sunt marcate cu rosu si trebuie corectate. As putea da un print screen sa puteti intelege mai bine ,dar sa nu ocup mult spatiu. Va intreb ce n-am facut bine si unde?
daca stiti cumva va rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca stiti cumva. :oops:
Multumesc din suflet!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#13 Mesaj de cernatv »

Scoate bifa la acei Diverși.

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#14 Mesaj de zamfirc419 »

MUltumesc din suflet pentru raspuns, mai va deranjez cu o intrebare trebuie scoasa bifa si la cei care nu s platitori de TVA? Cand dau verificare mi apare fereastra ca nu s platitori de tva dar au bifa.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Neclaritate declaratie 394 octombrie 2016

#15 Mesaj de cernatv »

Ăia trebuie să apară în D394 din octombrie.

Scrie răspuns