Transformare sintetic 371 in 2 analitice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vranceanua
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Transformare sintetic 371 in 2 analitice

#1 Mesaj de vranceanua »

Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune care ma depaseste(eu fiind incepator in tainele contabilitatii). Pana in luna septembrie inclusiv( e vorba de 4 luni de la infiintare ) am operat marfa din 2 magazine cu contul 371(sintetic) si as dori ca incepand cu 1 octombrie sa indrept aceasta eroare, adica sa am 2 gestiuni separate(inlocuiesc vechiul 371 cu 2 conturi 371.1 si 371.2). Intrebarea este cum sa fac?? M-am gandit ca dupa ce validez luna septembrie sa fac urmatoarele note:
371 = 891 minus tot soldul la 30sept
371.1 = 891 soldul aferent magazin1(asa cum rezulta din calculele mele "babesti")
371.2 = 891 soldul aferent magazin2
Mai exista varianta ca la fiecare luna sa inlocuiesc totalul la 371 cu cele 2 analitice.. si sa validez din nou lunile(eu trebuie sa calculez de mana total intrari si total iesiri la fiecare magazin)
Ideea este sa nu modific rulajul si total sume (in 371 sintetic)... si sa am soldul corect pe cele 2 analitice.
Analog voi face si pentru 378.
Sper ca cineva cu experienta in domeniu sa imi ofere acest ajutor. Va multumesc!!!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

pai nu iese asa:
371 = 891 minus tot soldul la 30sept
371.1 = 891 soldul aferent magazin1(asa cum rezulta din calculele mele "babesti")
371.2 = 891 soldul aferent magazin2 ??

ai minus dupa care ai cu plus aceeasi suma ... rulajele nu se modifica

vranceanua
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de vranceanua »

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.. insa ceea ce doream eu este un raspuns.. e bine.. sau nu... sau mai sunt si alte implicatii pe care eu nu le constientizez acum(ma refer la rapoarte ulterioare, bilant, balanta) - subliniez inca odata ca sunt in faza de "ucenicie".
Deci.... ca si concluzie(desi sunt constient ca rationamentele mele pana la un punct sunt foarte corecte)... e bine sau nu...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

eu nu vad unde ar fi problemele
se paote la raportul de gestiune... vezi si tu cum da... daca nu-ti place sterge notele :D

Scrie răspuns