Facturare cu sau fara TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Facturare cu sau fara TVA

#1 Mesaj de popc577 »

Salutari,
Firma A (din Romania, platitoare de TVA) are contract de lucrari de constructii cu firma B (din Ungaria, platitoare de TVA). Lucrarile au loc in Ungaria. Firma A subcontracteaza catre firma C (din Romania, platitoare de TVA) o parte din lucrare. Practic, firma C trimite niste muncitori in Ungaria si va factura catre firma A lucrarile executate (orele lucrate), conform contractului.
Firma A factureaza catre firma B fara TVA.
Cum va factura firma C catre firma A? Cu sau fara TVA?

Multumesc, sarbatori fericite tuturor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare cu sau fara TVA

#2 Mesaj de balazse »

De ce ar fi fara TVA facturarea intre doua societati din Romania care sunt platitori de TVA?

popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Facturare cu sau fara TVA

#3 Mesaj de popc577 »

Am intrebat pt ca ma intereseaza situatia firmei C cum va factura. Firma A sustine ca asa a procedat cu firmele cu care avusese contracte anterioare. Si mie mi-i se pare corect facturare cu TVA, ma gandeam ca imi scapa ceva.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturare cu sau fara TVA

#4 Mesaj de tomac »

Să vă dea și o bază legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Facturare cu sau fara TVA

#5 Mesaj de popc577 »

Se pare ca temeiul legal ar fi locul prestarii serviciilor, de la art.278 alin 4 din codul fiscal

"Prin excepție de la prevederile alin. (2) și (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, ......."
In acest caz, Firma C factureaza Firmei A fara TVA, serviciul prestat asupra bunului imobil din Ungaria, considerand ca serviciul respectiv nu este impozabil in Romania, fiind impozabil in Ungaria, la locul unde este situat acel bun imobil. Iar pe factura se va mentiona "neimpozabil in Romania, art. 278 alin. (4) lit. a) din legea nr. 227/2015 ".
Acesta e raspunsul primit de la firma A.
O fi corect oare?

Scrie răspuns