diferente la soldul contului 371 si raportul de gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
hincua569
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 18, 2013 12:55 pm

diferente la soldul contului 371 si raportul de gestiune

#1 Mesaj de hincua569 »

buna ziua!
am vazut un topic asemanator dar nu ma ajutat cu nimic ,in situatia mea fiind vorba de urmatoarele aspecte:
-la soldul contului 371 am o suma mai mare decit valoarea raportului de gestiune care este corect dupa inchiderea contabila'
-folosesc gestiunea cantitativ valorica de la septembrie 2015 si de atunci am aceste probleme'
-nu sunt platitor de tva.
astept un ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diferente la soldul contului 371 si raportul de gestiune

#2 Mesaj de tomac »

Și cu ce vă ajută că puneți întrebarea în secțiunea dedicată Marketline?
Dacă aveți cantitativ-valoric, ce relevanță are raportul de gestiune, document oricum inexistent în legislația financiar contabilă din România?
De ce ați avea așa ceva la cantitativ-valoric? Dați-mi și mie o bază legală pentru asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hincua569
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 18, 2013 12:55 pm

Re: diferente la soldul contului 371 si raportul de gestiune

#3 Mesaj de hincua569 »

raportul de gestiune reflecta in egala masura situatia stocurilor a caror valoare la pret de vinzare trebuie sa fie egala cu suma din raportul de gestiune.
la mine situatia stocurilor.raportul de gestiune difera de soldul contului 371 sume care se trec la finalul anului in registrul inventar si in listele de inventariere

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diferente la soldul contului 371 si raportul de gestiune

#4 Mesaj de tomac »

Mi-ați dat un răspuns care nu zice nimic.
Eu v-am întrebat ceva și dvs îmi răspundeți altceva.
Gestiunea cantitativ-valorică poate fi comparată cu situația contabilă prin situația stocurilor. E cea mai eficientă cale de analiză.
În registrul inventar se trece suma netă, la preț de achiziție, nu de vânzare a stocurilor la data inventarierii.
Inventarul este identic cu situația stocurilor.
Apar diferențe dacă lucrați cu gestiuni evaluate în preț de vânzare cu amănuntul și omiteți înregistrarea pv de schimbare de preț, care la o astfel de gestiune, sunt obligatorii pentru că generează efecte contabile.
Iar raportul de gestiune este pe mai departe inexistent ca document și irelevant în situația dată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns