trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
borzad
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 21, 2015 11:21 am

trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#1 Mesaj de borzad »

Bună ziua,

Am următoarea situație, la 30.09.2016 se depășește plafonul de 100.000 Euro si societatea devine de la 01.10.2016 plătitoare de impozit pe profit. În ultimul trimestru al anului societatea încasează facturi emise anterior(luna Iulie, August) și pentru care s-a plătit impozit pe venit, Intrebarea mea este dacă aceste sume încasate pentru care s-a achitat deja impozit pe venit la emiterea facturii se impozitează incă o dată în luna Decembrie la încasarea propriu-zisă a sumelor? Mie așa îmi apare la calculul impozitului pe profit pe ultimul trimestru din 2016.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#2 Mesaj de tomac »

Nu cred că vă apare așa.
Numai dacă nu cumva e o coincidență caz în care vă rog să verificați cu atenție sumele ori dacă încasarea ați inclus-o pe venituri ceea ce m-ar face să vă îndemn să consultați un contabil.
Încasarea nu reprezintă un venit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borzad
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 21, 2015 11:21 am

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#3 Mesaj de borzad »

Bunăz ziua,

Vă mulțumesc pentru răspuns, era așa cum ați spus doar o coincidență. Îndrăznesc să vă mai întreb următorul lucru: la completarea D101 din program mi se preia automat valorile pentru anul întreg adică veniturile din exploatare pentru tot anul 2016 și cheltuielile pentru anul 2016, suma care mi se calculează de plată se referă la întreg profitul realizat pentru anul 2016 din care mi se scade impozitul pe venit achitat în cursul anului. În balanță pe contul 4411 am de plată suma calculată pentru ultimul trimestru nicidecum suma care apare în declarația care se completează automat. Trebuia să bifez ceva ca in D101 să mi se preia valorile doar pentru ultimul trimestru, anume trimestrul IV pentru care datoram impozit pe profit? sau îmi văd de treaba si completez eu declarația cu valorile corecte?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#4 Mesaj de cernatv »

Pune data de la care începe calcularea impozitului pe profit.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#5 Mesaj de zaineal »

daca depaseste la 30.09, nu trebuia sa treceti la imp profit cu 01.07.2016?

borzad
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 21, 2015 11:21 am

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#6 Mesaj de borzad »

Am greșit, depășește la 31.10.2016. Data introdusă la calculul impozitului este 01.10.2016.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#7 Mesaj de tomac »

D101 nu e actualizată momentan în program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radui88
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 20, 2013 5:18 pm

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#8 Mesaj de radui88 »

Buna, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu noua declaratie 101:
- am o societate care a trecut la impozit pe profit de la 01.10.2016. In trimestrul 4, a realizat profit si a rezultat un imp de 7299 lei pt trim IV. Pe tot anul 2016, insa firma este pe pierdere. La generarea declaratiei 101, nu se preia nicio suma la randul 47"Impozit pe profit declarant pt anul de raportare prin formularele 100/impozit retinut la sursa". Intrebarea mea este: trebuie sa trec valoarea impozitului pe venit retinut pe anul 2016 la randul 47 (cheltuiala inregistrata in contul 698)?? In cazul in care as trece valoarea impozitului platit, ar rezulta un imp de recuperat.

S-a modificat modul de calcul al impozitului, acum nu se mai rapoaretaza pe tot anul, ci doar pe trimestrul de la care trece? Sa inteleg ca suma asta o am de plata?
Va rog mult sa ma ajutati sa elucidez situatia, nu am gasit nicio lege in care sa se specifice noul mod de calcul al imp la trecerea de la micro, poate nu am cautat sufficient.

Multumesc!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#9 Mesaj de stoicat »

Vedeti Cod fiscal 2016-ART. 52 - Reguli de ieșire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#10 Mesaj de tobosv790 »

Pentru a trece de la microintreprindere la impozit pe profit, conform art 48 alin 3 indice 1 din Codul Fiscal trebuie marit capitalul social la 45000 ron si sa am cel putin 2 salariati. Intrebare: Unde scrie (daca scrie) ca acesti 2 salariati trebuie sa fie cu norma intreaga?
SAU ca daca, de exemplu am 4 salariati cu part-time, suma normelor partiale ale acestora trebuie sa fie egala cu cel putin 2 norme intregi pentru a beneficia de aceasta optiune?
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#11 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, pentru incadrarea ca platitor de impozit pe venit si pentru aplicarea exceptiei, numarul de salariati se analizeaza prin prisma informatiilor comunicate prin declaratia D112.
Daca, pentru stabilirea cotei de impozit pe venit, exista prevedere expresa, in cazul aplicarii exceptiei nu se specifica nimic. Ca atare, salariatii pot sa fie cu fractiune de norma, sau sa fie cu CIM suspendat. In ambele cazuri, prin D112 se vor transmite ca numar de salariati.
Din experienta pot sa-ti spun faptul ca un salariat, al carui CIM este suspendat, este luat in considerare la stabilirea cotei de impozit pe venitul micro.
Ca atare, daca o societate are un singur salariat cu norma intreaga, iar contractul este suspendat prin REVISAL, beneficiaza de cota redusa de impozit pe venit.
Eugen Pintea

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#12 Mesaj de tobosv790 »

Am o societate care mai are un salariat cu normă întreagă ( al doilea cu normă întreagă a plecat) și pe mine ca și contabil cu 2 ore pe zi. Capital social 45000 ron, impozit pe profit. Rămâne deci, conform 112 cu doi salariați. Însă numai unul cu normă întreagă. Pierde sau nu opțiunea de impozit pe profit? De aceea am intrebat.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#13 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, se pierde calitatea de platitor de imp.pe profit, deoarece potrivit definitiei data salariatului, de la art. 51 alin. (4), "În sensul prezentului titlu, prin salariat se înţelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii ...".
Eugen Pintea

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: trecere de la microintreprindere la impozit pe profit

#14 Mesaj de tobosv790 »

Da.Asa este, am vazut acum... De aceea am intrebat. In acest "hatzish" intotdeauna iti scapa ceva. Multumesc @pintae. Sa iti dea Dumnezeu sanatate!

Scrie răspuns