modernizare la un mijloc fix amortizat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
santas
Mesaje: 81
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

modernizare la un mijloc fix amortizat

#1 Mesaj de santas »

Cum as putea adauga o modernizare la un mijloc fix amortizat integral?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modernizare la un mijloc fix amortizat

#2 Mesaj de tomac »

Prin modernizări și modificând durata de utilizare sau adăugând în imobilizări o poziție nouă indicând noua durată de utilizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

santas
Mesaje: 81
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

Re: modernizare la un mijloc fix amortizat

#3 Mesaj de santas »

de fapt problema e ca in urma unui control fiscal s-a constatat ca am amortizat prea repede un mijloc fix si mi-a considerat o cheltuiala nejustificata dandu-mi posibilitatea ca acea suma sa o pot deduce ulterior.am trecut-o gresit in imobilizari ca o noua pozitie si mi-am dat seama acum la sfarsit de an ca 2133 din balanta nu imi corespunde cu registrul imobilizarilor.
am gasit varianta de a sterge acel rand din imobilizari(nu stiu cat de corect este si sa imi deduc acea cheltuiala in Ch inregistrate in avans.
acum la inchidere de luna la INREGISTRARE AMORTIZARE IMOBILIZARI imi da mesajul AMORTIZAREA SE PARE CA A FOST DEJA INREGISTRATA.CONTINUATI?
Am cam imbarligat-o!

ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Re: modernizare la un mijloc fix amortizat

#4 Mesaj de ciorutad »

Buna ziua,
Am efectuat o modernizare la un mijloc fix complet amortizat. Am operat in Saga pe modernizari, dar nu imi calculeaza amortizarea la aceasta modernizare. Am incercat si am operat pe coloana de <val.ramasa> valoare amorizarii, dar tot nu calculeaza. Aceste operatiuni le-am efectuat in Operatii-Imobilizari. Va rog sa-mi spuneti cum se opereaza aceste modernizari pe un mijloc fix complet amortizat ca sa-mi calculeze amortizarea?. Am mai observat ca programul "sterge" codurile de clasificare la un mijloc fix complet amortizat, ceea ce nu e corect, a mai "patit" cineva asa?
Multumesc.Cu stima,

Scrie răspuns