client inactiv

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

client inactiv

#1 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua,

am si eu o situatie si am nevoie de un sfat

firma cu tva normal, emite in decembrie o factura catre un client care era platitor de tva normal
la verificarea in Saga, clientul apare ca platitor de TVA si este trecut in 394 decembrie in cartusul corespunzator C

azi am aflat ca firma a fost declarata inactiva si i s-a anulat si tva-ul cu data de 11.11.2016 si publicat in registru de inactivi cu data de 7.12.2016

am verificat azi si in Saga la clienti si apare ca platitor de tva

1. ce probleme putem avea noi referitor la declaratia 300 - noi am colectat si platit tva-ul
2. in 394 ar fi trebuit declarat la alt cartus? daca da cum rezolv acum (Saga il vede ca platitor de tva)
3. s-ar putea evita situatii de genul acesta intr-un fel (fara sa verificam in fiecare luna pe site anaf in registrele de persoane inactive sau in cel cu firmele cu tva anulat?

multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: client inactiv

#2 Mesaj de tomac »

1. Niciuna
2. Da, la persoane impozabil neînregistrate în scopuri de TVA. Asta se face simplu. Selectați 2 în loc de 1 la tip în ecranul de generare a d394 și ștergeți RO de la prefixul codului fiscal apoi generați iarăși D394.
3. nu prea. eventual efectuați verificarea în SAGA înainte de generare.
Dați mail și la firmă cu codul fiscal al partenerului respectiv și cu situația aceasta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: client inactiv

#3 Mesaj de nastasea526 »

multumesc pentru raspuns

sfatul cu mail la firma, va referiti la firma la Saga - scuze nu am mai dat mail - trimit pe office la sagasoft.ro?

multumesc pentru intelegere

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: client inactiv

#4 Mesaj de tomac »

Da, pe acea adresă. V-am scos adresa din postare că și așa ajunge mult spam acolo :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: client inactiv

#5 Mesaj de lazarh328 »

Ce pot sa fac daca am platit o factura pentru un furnizor despre care am aflat la introducerea facturii, ca este inactiv?
Fara TVA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: client inactiv

#6 Mesaj de tomac »

Nimic altceva decât să nu mai aveți relații cu el. Ce să faceți altceva? Că bănuiesc că nu vă stornează factura și vă înapoiază banii.
Dacă sunteți plătitor de TVA nu puteți deduce TVA. Dacă sunteți plătitor de impozit pe profit nu puteți deduce cheltuiala generată de acea achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns