Casa de schimb valutar și activitate de amanet

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#1 Mesaj de murgeaa61 »

Bună seara,
Am o dilema în acest moment legata de modul în care sa interprez prevederile legale legate de impozitul pe veniturile microintreprinderilor și doua societăți cu activitate de amanet și casa de schimb valutar.
Firmele au cifra de afaceri care le-ar încadra în acest moment ca și Micro. Sunt sau nu exceptate aceste activități de la Microsoft??
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#2 Mesaj de tomac »

Da. Și de la Microsoft :mrgreen: și de la impozit pe venitul microîntreprinderilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#3 Mesaj de murgeaa61 »

Scuze, corectie automata..... si a iesit Microsoft

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#4 Mesaj de steriel »

Eu nu inteleg ceva. Daca are casa de amanet si cifra de afaceri mica, de ce nu se incadreaza la micro?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#5 Mesaj de tomac »

De ce? Nu ai înțeles ce scrie în codul fiscal?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#6 Mesaj de steriel »

Am preluat inca de anul trecut contabilitatea unei societati care are cod caen 6492- alte activitati de creditare.cifra de afaceri aferenta 2016 este 188 000. Stiu ca nu e o scuza dar am avut incredere in ce au facut cei dinaintea mea, considerand-o micro si asa am mers si eu pana in ziua de azi cand am fost surprinsa de cele spuse de D-l TomaC. Am intrat pe dosar fiscal si a fost cu impozit pe profit din 01.01.2009 pana in 31.12.2010, in rest, micro.Cum pot indrepta eu acum greselile facute? Multumesc de intelegere si sprijin!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#7 Mesaj de tomac »

Orice societate care funcționează conform legilor din domeniul bancar, persoanele juridice care se organizează și funcționează potrivit legilor de organizare și funcționare din domeniul bancar, cum sunt: instituțiile de credit, respectiv băncile, organizațiile cooperatiste de credit, băncile de economisire și creditare în domeniul locativ, băncile de credit ipotecar etc. - aici intrând și casele de schimb și cele de amanet pentru că ambele funcționează conform legilor din domeniul bancar nu pot fi microîntreprinderi. Nu au putut fi niciodată pentru că ele nu intră sub incidența acelui titlu - nu au intrat niciodată.
Ele trebuiau să plătească impozit pe profit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#8 Mesaj de steriel »

Casele de amanet pot aplica sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor? Casele de amanet, potrivit Legii nr. 93/2009 privind institutiile financiare nebancare, sunt institutii financiare nebancare inscrise in Registrul de evidenta deschis si ţinut de Banca Naţionala a Romaniei, sunt organizate si functioneaza potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si in activitatea de creditare desfasurata se limiteaza la acordarea de credite cu primire de bunuri in gaj. Conform normelor metodologice date in aplicarea Titlului III Impozitul pe veniturile microintreprinderilor din Codul fiscal nu intra sub incidenta sistemului de impunere pe veniturile microintreprinderilor persoanele juridice care se organizeaza si functioneaza potrivit legilor de organizare si functionare din domeniul bancar, cum sunt: institutiile de credit, respectiv bancile, organizatiile cooperatiste de credit, bancile de economisire si creditare in domeniul locativ, bancile de credit ipotecar etc.Casele de amanet fiind organizate potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, nu se incadreaza in categoria persoanelor juridice prevăzute de normele metodologice , asa incat pot aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor. Baza legala – Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul Titlul III pct. 2 lit. a) – Legea nr 93 / 2009 articolul 37 Sursa – anaf.ro – Speta publicata la data 27.09.2016

Ce parere aveti?

murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#9 Mesaj de murgeaa61 »

Pe principiul scris de colegul steriel, si casele de schimb valutar sunt in aceasi situatie si ele sunt infiintate ca si societati comerciale in baza Legii 31 ....
Aici am si eu nelamuririle care m-au facut sa deschid acest subiect.
Casele de schimb/casele de amanet sun societati comerciale infiintate in baza L 31, in acelasi timp insa au nevoie de o autorizare/avizare BNR. Se aplica sau nu prevederile art.48 (6) Cod Fiscal

"(6) Nu intră sub incidența prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;"

si norme

"2. Persoanele juridice române care nu intră sub incidența sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit art. 48 alin. (6) din Codul fiscal, sunt următoarele:
a) persoanele juridice care se organizează și funcționează potrivit legilor de organizare și funcționare din domeniul bancar, cum sunt: instituțiile de credit, respectiv băncile, organizațiile cooperatiste de credit, băncile de economisire și creditare în domeniul locativ, băncile de credit ipotecar etc.;"

In enumararea din norme nu regasim in mod explicit case de schimb/amanet, se spune doar "persoanele juridice care se organizează și funcționează potrivit legilor de organizare și funcționare din domeniul bancar"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#10 Mesaj de tomac »

Casele de schimb valutar și cele de amanet se organizează și funcționează în baza legislației din domeniul bancar. Și băncile sunt societăți comerciale și sunt înființate în baza legii 31/1990.

Dacă în norme spunea de societăți care desfășoară activități bancare - era clar - doar băncile erau exceptate - sau era limitat la activitățile bancare reglementate de legea 33/1991, dar nu spune asta. Spune că e vorba de orice entitate ce este organizată și funcționează în baza legislației de organizare și funcționare din domeniul bancar.

Una e legea de înființare și lata e legea de organizare și funcționare.

Așa că, în opinia mea, atât casele de schimb valutar cât și cele de amanet nu pot fi microîntreprinderi. Enumerarea de la art.48 nu limitată doar la cele din lista enumerată - acelea sunt date ca exemplu.

@steriel, murgeaa61
Sunați la Asistență contribuabili. E posibil să spună că sunt micro și eu mă înșel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#11 Mesaj de steriel »

eu o sa sun dar mai mult ma bazez pe ce spuneti dvs decat pe ce spun cei de la asistenta.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#12 Mesaj de gramac921 »

Casele de amanet pot aplica sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor?
Casele de amanet, potrivit Legii nr. 93/2009 privind institutiile financiare nebancare, sunt institutii financiare nebancare inscrise in Registrul de evidenta deschis si ţinut de Banca Naţionala a Romaniei, sunt organizate si functioneaza potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si in activitatea de creditare desfasurata se limiteaza la acordarea de credite cu primire de bunuri in gaj.
Conform normelor metodologice date in aplicarea Titlului III Impozitul pe veniturile microintreprinderilor din Codul fiscal nu intra sub incidenta sistemului de impunere pe veniturile microintreprinderilor persoanele juridice care se organizeaza si functioneaza potrivit legilor de organizare si functionare din domeniul bancar, cum sunt: institutiile de credit, respectiv bancile, organizatiile cooperatiste de credit, bancile de economisire si creditare in domeniul locativ, bancile de credit ipotecar etc.Casele de amanet fiind organizate potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, nu se incadreaza in categoria persoanelor juridice prevăzute de normele metodologice , asa incat pot aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor.
Baza legala
– Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul Titlul III pct. 2 lit. a)
– Legea nr 93 / 2009 articolul 37
Sursa – anaf.ro – Speta publicata la data 27.09.2016

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#13 Mesaj de gramac921 »

Am avut control de la ANAF la case de amanet - microintreprinderi si a fost ok

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#14 Mesaj de steriel »

Am sunat la asistenta si ei spun la fel, impozit pe venit. Am completat si formularul pt asistenta, sunt curioasa daca si acolo imi vor da acelasi raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de schimb valutar și activitate de amanet

#15 Mesaj de tomac »

Deci eu mă înșel. Vedeți de ce nu e bine să mă credeți pe cuvânt? :)
Deși eu rămân la opinia mea, că-s mai catolic ca papa să zic așa :p
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns