Impozit ong

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrescug
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am

Impozit ong

#1 Mesaj de dobrescug »

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema legata de un ONG! Am profil cultural-artistic, iar anul trecut am avut 3 contracte cu organizatori de spectacole si am incasat bani cu care mi-am platit coristii. Am intocmit facturi pe care am scris "Prestari servicii artistice", iar suma totala este de 16.348 RON. Nu am cheltuieli decat in suma de 82 RON. Din pacate, am platit coristii...din mana, cum s-ar spune, adica fara nici un fel de contract semnat cu fiecare in parte pentru ca nu am stiut ca trebuie. Prin urmare, am doua probleme si anume: 1. am sold pe casa si 2. contabila care mi-a lucrat anul 2016 imi spune ca am de plata impozit pe profit in valoare de 1.400 RON. Eu chiar nu stiu care este modul de calcul al impozitului pentru o asociatie non-profit, in conditiile in care, am inteles ca nu platesc decat daca depasesc 15.000 EURO sau 10% din venituri scutite si cum trebuie sa procedez cu soldul de pe casa daca eu nu mai am banii. Va rog mult sa ma ajutati! Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Impozit ong

#2 Mesaj de paturcai »

Colegul nostru TomaC a publicat pe blogul SAGA un articol pe aceasta tema.
Cititi-l si puneti-l in aplicare:
http://www.sagasoftware.ro/?p=496
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dobrescug
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am

Re: Impozit ong

#3 Mesaj de dobrescug »

Multumesc! Am citit si m-am lamurit cu modul de calcul. Totusi, dilema mea este, daca in statutul meu scrie ca am profil artistic si prestez servicii artistice, de ce mi se considera a fi venituri de natura economica prestarea de servicii artistice? Si, in alta ordine de idei, cum trebuia sa procedez cu banii dati coristilor? Era necesar un stat de plata, trebuia sa platesc ceva pentru ei? Va rog mult sa ma lamuriti!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit ong

#4 Mesaj de tomac »

Nu e chiar așa. Venitul de natură economică e cel realizat de un ONG în afara scopului său. Adică orice venit realizat din activități desfășurate conform scopului său, cel pentru care s-a înființat e un venit non-economic.
Dacă ați plătit persoane, în baza a ce ați făcut-o? În baza unui contract? De care? Cu ce titlu li s-au achitat sumele de bani?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobrescug
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am

Re: Impozit ong

#5 Mesaj de dobrescug »

Pai, oamenii respectivi fac parte din corul meu, insa nu sunt angajatii mei, adica nu ii platesc decat in momentul in care avem spectalole de genul asta. Acele contracte despre care am pomenit, au fost concerte de colinde.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit ong

#6 Mesaj de tomac »

Nu m-ați înțeles. În baza cărui contract, încheiat cu acei oameni, vă plătiți oamenii? Ce contract aveți încheiat cu ei? Cu ce titlu le-ați achita acele sume?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns