DISCOUNT COMERCIAL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
faurs
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 23, 2014 11:58 am

DISCOUNT COMERCIAL

#1 Mesaj de faurs »

BUNA ZIUA, REVIN CU O INTREBARE LA CA NU AM GASIT INCA RASPUNS....va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de discountul comercial pt un anumit produs.....cum voi opera in Saga astfel incat sa scada pretul de intrare al acelui produs ? Multumesc.....DE MENTIONAT, DISCOUNTUL ESTE PE O FACTURA CU O DATA ULTERIOARA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DISCOUNT COMERCIAL

#2 Mesaj de tomac »

Puneți produsul cu minus, cu cantitatea de pe stoc și prețul inițial pe prima linie și pe a doua îl repuneți cu valoarea diminuată de valoarea reducerii.
Doar dacă e pe stoc acel produs procedați astfel, altfel puneți pe 609 direct. Nu e o eroare nici dacă puneți pe 609 direct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: DISCOUNT COMERCIAL

#3 Mesaj de mandeala »

In cazul in care pe fact initiala am 12 produse in valoare de 15250 lei si fact de discount ulterioara are valoarea de 575 lei repartizat pe toate produsele, cum calculez noul pret al produselor, extracontabil, sau exista o alta metoda ?

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DISCOUNT COMERCIAL

#4 Mesaj de pomparaus »

Daca ai factura separata de discount, nu ai de ce sa diminuezi valoarea fiecarui produs cu discountul aferent (ti-a explicat si d-nul Cristi) : lucrezi factura de discount direct prin 609.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: DISCOUNT COMERCIAL

#5 Mesaj de mandeala »

Eu am fiecare fact de materiale cu factura de discount aferenta, capsata de ea ( de la anumiti furnizori). Acele facturi trabuie sa reduca valoarea materialelor.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: DISCOUNT COMERCIAL

#6 Mesaj de fagarasa176 »

pomparaus scrie:Daca ai factura separata de discount, nu ai de ce sa diminuezi valoarea fiecarui produs cu discountul aferent (ti-a explicat si d-nul Cristi) : lucrezi factura de discount direct prin 609.
Ia mai gandeste'te
OMFP 1802 scrie: (2) Reducerile comerciale primite ulterior facturării corectează costul stocurilor la care se referă,
dacă acestea mai sunt în gestiune. Dacă stocurile pentru care au fost primite reducerile ulterioare nu mai
sunt în gestiune, acestea se evidențiază distinct în contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite"),
pe seama conturilor de terți.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns