Obiect inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Obiect inventar

#1 Mesaj de dinut171 »

Am urmatoarea situatie:

01-In luna februarie s-a cumparat pentru service auto un compresor in valoare de 1300 lei,il inregistrez pe contul 303 il dau in folosinta pana aici totul este corect si frumos.
02-In luna mai (pentru ca a stat mai mult la garantie decat sa il folosim) s-a hotarat sa returneze produsul.
S-a factura storno o inregistrez cu minus corect si cand sa ii dau validare saga imi spune ca nu exista produsul in stoc cea ce este corect pentru ca eu l-am dat in folosinta.
Acum intrebare pentru ca nu am mai intanlit pana in prezent aceasta situatie nu stiu cum sa procedez.
Am sunat la cei de la saga si mi-au zis sa il inregistrez la alte operatiuni speciale cu stocuri dar nu stiu daca este corect.
Daca s-a mai lovit cineva de aceasta probema cu obiectele de inventar va rog din suflet sa imi spuneti si mie. Nu sant cu TVA la incasare.

Va multumesc.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Obiect inventar

#2 Mesaj de prunam »

... baga-l pe "nedefinit".

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Obiect inventar

#3 Mesaj de dinut171 »

Draga Prunam.

Nu pot sa il pun pe nedefinit pentru ca il am inregistrat pe obiecte de inventar in luna FEBRUARIE ca sa il pun pe nedefinit trebuie sa devalidez pana il luna februarie si sa il trec pe nedefinit ca astfel raman cu el pe inventar ori eu l-am dat inapoi deci trebuie sa nu il mai am.
Pentru ca la incheierea anului 2017 atunci cand se face invetarul la obiectele de inventar eu il AM scriptic dar faptic NU.

Va multumesc de raspuns dar nu este cel corect.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Obiect inventar

#4 Mesaj de prunam »

.. pai daca l-ati dat in folosinta in februarie (603=303) nu cred ca va mai apare in stocuri la 31.12.2017 (303 nu mai are sold - nu are de ce sa va apara in inventariere).. :D Tocmai de asta v-am spus de "micul artificiu" : faceti in mai 303=401 cu minus si 603=303 tot cu minus. Cheltuiala (603) va scadea cu suma din februarie (total sumele din balanta la mai pt. 603 vor fi zero - presupunand ca aveti doar acest obiect de inventar), iar 303 se regleaza si el ... o zi frumoasa !

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Obiect inventar

#5 Mesaj de dinut171 »

Va multumesc de artificiu.Asa am facut.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Obiect inventar

#6 Mesaj de tomac »

Soluția cea mai simplă este să înregistrați pe nedefinit stornarea, folosind 603 direct, dacă e cumpărat și dat în folosință în acest an sau 1174 dacă e cumpărat și dat în folosință în anul anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns