verificare partener la platitori de tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
coatuc612
Mesaje: 107
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:36 am

verificare partener la platitori de tva

#1 Mesaj de coatuc612 »

Buna Ziua,
La generarea declaratiei 394 am un client care mi-l ia in urma verificarii tuturor tertilor cu privire la inreg in scop de tva ca si neplatitor de tva desi el apare pe site-ul anaf ca si platitor de tva din data de 08.05.2017.

Eu astazi am facut si generarea declaratiei -verificarea tertilor si interogarea pe site-ul anaf.
Aveti idee daca se intampla ceva cu verificarea? Sau imi lipseste vreo actualizare?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: verificare partener la platitori de tva

#2 Mesaj de tomac »

Nu e vorba de vreo actualizare. Este posibil ca uneori să mai apară astfel de discrepanțe verificarea nefiind efectuată în timp real pe serverele ANAF așa că e recomandabil ca atunci când aveți o astfel de speță să trimiteți la SAGA, prin mail, codul fiscal la care aveți astfel de probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

muresanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: verificare partener la platitori de tva

#3 Mesaj de muresanc »

Mai exista o problema: nici bazele de date ale ANAF nu sunt suficient de bine actualizate.
Am o firma care e radiata de mult timp , nu mai apare ca fiind platitoare de TVA dar apare ca fiind cu TVA la incasare :)

Oricum, e bina totusi ca ANAF a pus la dispozitie un serviciu web de verificare ( sincron sau asincron)
https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/ ... BIS9nQSEh/

Ar fi bine daca ar unifica si daca ar actualiza si ei baza de date.
Pana atunci insa ... ne descurcam cum putem si noi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: verificare partener la platitori de tva

#4 Mesaj de tomac »

Acum verificarea datelor, din SAGA, se face atât pe server propriu cât și direct pe ANAF prin serviciul lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns