evidenta si inreg.fact cu achitare bon casa marcat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balicae
Mesaje: 118
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: drob tr severin
Contact:

evidenta si inreg.fact cu achitare bon casa marcat

#1 Mesaj de balicae »

Am o situatie deosebita ,in sensul ca desi ,vanzarile cu amanuntul marcate pe casa pentru care se emite si factura se face in mod normal fara inregistrarea facturii,exista un caz mai special cand soc vrea sa tina evid clientului pentru care factureaza bunuri cu garantie si incasarea o face pe casa de marcat.Cum pot face inregistrarile contabile ca sa nu dublez tva si venit?
Daca ma poate ajuta cineva cu mintea mai limpede!
Dati-mi va rog o idee!

ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#2 Mesaj de ilicio895 »

Emiti factura insa nu o inregistrezi in contabilitate. nu validezi clientul si astfel nu iti face nota contabila.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de iarovoim »

Se inregistreaza pe Z, in Saga, in reg. de casa, doar diferenta dintre total incasari din zi si total facturi emise.
Iata ce am scris pe un forum de conta , reiau doar aici, principalele aspecte:
"Ex: Z-ul zilei "N" este de 3000 lei
In ziua "N" s-a uemis urmatoarele facturi, achitate cu Bon fiscal:
a) PF Ionescu , in valoare de 100 lei
b) SC Alfa , in valore de 500 lei
Cand inregistram Z-ul, vom inregistra 5311 = 707, 4427 cu valoarea de 2400 lei, iar apoi pentru facurile emise se inregistreaza incasarea acestora in registrul de casa, astfel : 5311 - 4111.analitic a) - pentru suma de 100 lei si 5311 = 4111.analitic b) cu valorea de 500 lei. Emiterea facturilor catre clienti se inreg. astfel: 4111. analitic a) =707, 4427 cu valorea de 100 lei si 4111.analitic b) = 707, 4427 cu valorea de 500 lei.
In acest mod nu se denatureaza nimic in evidenta contabila, deoarece se vede destul de clar ca pentru suma de 600 lei, au fost emise doua facturi, in ziua respectiva, catre diversi clienti, iar restul de 2400 lei e evidentiat distinct ca incasare din vanzarea marfurilor cu bonuri fiscale (fara a se emite factura)."
Si tot eu, am continuat:
"I. Total RFZ = 3000 lei = 707 cumulat + 4427 cumulat = 5311 + 4111analitic a) + 4111analitic b)
Iar prin incasarea facturilor:
II. 5311 = % (4111analitic a) , 4111analitic b)) = 600 lei ( 100+500)
Din I si II rezulta ca Total RFZ = 3000 lei = 5311 (incasari totale ziua "N")"

Bine analiticul la clienti in Saga poate sa fie 1,2,3... samd.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Just. Clar si concis.
Ba chiar asa cum just a observat Iarovoim FACTURA SE INREGISTREAZA IN CONTABILITATE tocmai ca acel cumparator nu va tine cont de faptul ca plata s-a facut cu bon fiscal ci el isi va inregistra corect FACTURA de cumparare in contabilitate.
La "imperecherea" facturilor emise cu primite in declaratia 394 va aparea ca vanzatorul "a uitat" voit sa inregistreze factura la iesiri si va primi o vizita deloc placuta.
Geaba vei explica, geaba te vei tangui: facturile SE INREGISTREAZA FARA DOAR SI POATE CA DOCUMENTE DISTINCTE.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balicae
Mesaje: 118
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: drob tr severin
Contact:

va multumesc!

#5 Mesaj de balicae »

Multumesc tuturor pentru ajutor!Asa am gandit si eu dar nu eram convinsa ca n-o sa am probleme cu cei de la control in viitor.Multumesc din suflet pentru ajutor!Acum sunt mai linistita.

Scrie răspuns