bifa tva incasare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

bifa tva incasare

#1 Mesaj de popad70 »

Am următoarea problema
firma care pana in 2016 a aplicat tva la incasare.
Am facut modificarea in saga la detalii tva si a fost ok
De curând, nu stiu ce s-a întâmplat ca îmi bifeaza casuta de tva la incasare pentru furnizori care nu aplica tva la incasare.
Am verificat si in detalii e ok, firma mea are înregistrată iesirea de la tvai din 2016.
Nu inteleg ce se întâmplă.
Ma puteri ajuta cu un sfat cum sa procedez sa nu mai apara aceasta problema?
Multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: bifa tva incasare

#2 Mesaj de tobosv790 »

Eu la inceputul fiecarei luni cand incep sa lucrez la o firma intru la"Fisiere-furnizori" si dau"Verificare toti furnizorii". Pentru ca intre timp unii devin platitori de tva sau tva la incasare sau ies din sistemele respective. In felul asta evit, pe cat se poate, problemele de mai sus. De asemenea reactualizez programul de fiecare data cand apare pe site-ul saga (chiar daca este vorba de aceeasi varianta-verific zilnic chestia asta). Poate se rezolva asa!

tatum
Mesaje: 461
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: bifa tva incasare

#3 Mesaj de tatum »

Pentru tobosv790
Sa stii ca uneori nu este suficienta acea verificare. Trec luni de zile si nu se actualizeaza in saga . Cred ca intampina si ei probleme.
Am avut cazuri (cel putin 5 in care , desi am dat verificare in saga, nu a aparut ca respectivilor li s-a anulat codul de TVA si dupa vreo 3-6 luni a trebuit sa refac toate intrarile.
Si nu doar cei 2. Am avut si situatii cand faceam modificarile manual si luna urmatoare dupa verificarea furnizorilor se stricau din noi. Am luat legatura cu cei de la saga pentru actualizari.

Ceea ce voiam sa spun este ca trebuie , prin sodaj, sa faci verificari si pe anaf.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: bifa tva incasare

#4 Mesaj de tobosv790 »

Intr'adevar! Ai dreptate! Si eu mai procedez asa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bifa tva incasare

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PopaD70 si TatuM
O solutie ar fi ca la fiecare inceput de luna (3-5 a lunii) sa va utilizati de butonul "verificare toti furnizorii" din meniul "furnizori".
Daca totusi gasiti un partener la care verificarea din Saga da un alt rezultat decat apare pe ANAF (din varii motive acest lucru se mai intampla), atunci sa le trimiteti prin e-mail aceasta informatie si atunci se actualizeaza si in baza de date a celor de la Saga iar atunci nici la voi si nici la restul utilizatorilor nu va mai aparea gresit.
Eu am vazut caz in care in program la depunere D.394 am avut diferente fata de inregistrari la unul dintre furnizori. Problema a venit de la faptul ca utilizatorul la inregistrare a scos bifa de la "TVAi", desi programul il punea, deoarece pe factura nu a aparut mentiunea de "TVA la incasare" (cum era obligatoriu).
Oricum dupa parerea mea personala optiunea de "TVAi" ar trebui mutat dupa data, asta mai ales pentru acele cazuri in ca unitatea iese de la "TVAi", precum de multe ori cand furnizorul iese de la "TVAi".

Scrie răspuns