Zilieri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tolem
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:00 am

Zilieri

#1 Mesaj de tolem »

Buna!
Imi spuneti va rog cum se procedeaza cu zilieri, se inregistreaza in saga, sau doar se calculeaza impozitul de 16% si se completeaza in D112 ?
Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Zilieri

#2 Mesaj de cernatv »

"SAGA C.3.0.488
1. S-a introdus suport pentru operarea inregistrarilor din Registrul zilierilor, optional. In acest sens, in ecranul "Salariati", la pozitionarea pe un zilier, in tabelul din partea inferioara, se pot introduce inregistrarile zilnice pentru orele prestate si indemnizatiile aferente. Daca exista inregistrari in acest tabel, la generarea statului, programul preia sumele din inregistrarile astfel operate, Altfel, se va prelua suma din coloana "Salariu brut". In ecranul "State salarii", pagina "Contracte drepturi de autor, Zilieri", s-a introdus un buton numit "Export zilieri" care permite exportul in format XLS al datelor din luna, pentru raportare."

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Zilieri

#3 Mesaj de stroer1948 »

Daca am acelasi zilier, in mai multe zile diferite, il introduc in ecranul Salariati, cu cate o pozitie pentru fiecare zi in care a lucrat ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zilieri

#4 Mesaj de tomac »

Da sau nu.
Se poate introduce o singură dată și datele la care i s-au făcut plăți în partea din dreapta jos.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Zilieri

#5 Mesaj de stroer1948 »

Multumesc. Dupa introducerea datelor in ecranul respectiv, imi apare o fereastra cu Date incorecte, in legatura cu numarul de ore. In cazul meu, zilierul lucreaza cate 5 ore. Fac eu ceva gresit sau e doar un mesaj de atentionare? Sau trebuie sa il trec la 8 ore, chiar daca lucreaza mai putin?

Imagine

Articolul 4
(1) Durata activității ocazionale care poate fi exercitată în temeiul prevederilor prezentei legi este de minimum o zi, corespunzător cu 8 ore de muncă.
(2) Durata zilnică de executare a activității unui zilier nu poate depăși 12 ore. Zilierul minor care are capacitatea de muncă va putea lucra 6 ore pe zi, dar nu mai mult de 30 de ore pe săptămână. Zilierul minor nu va efectua activitate în timpul nopții.
Chiar dacă părțile convin un număr mai mic de ore de activitate, plata zilierului se va face pentru echivalentul a cel puțin 8 ore de muncă.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Zilieri

#6 Mesaj de balazse »

Vezi cum ai configurat norma la persoana in cauza.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: Zilieri

#7 Mesaj de zahariad111 »

Buna ziua,
va rog frumos daca imi puteti confirma urmatoarele pentru un zilieri minor de 17 ani regulile sunt :
1.6 ore pe zi nu mai mult de 30 ore pe saptamana
2.tarif brut 68.40 lei (6 ore*11.40 lei/ora) tarif net 61.56 lei sau ar trebui platit pentru echivalentul a cel putin 8 ore de munca,respectiv 82.08 lei net dar lucreaza doar 6 ore?
3.nu are voie activitate in timpul noptii ora 22.00-06.00?
4.acordul parintilor doar pentru minori cu varsta intre 15-16 ani, in registrul exista o rubrica pentru acordul parintilor:parinti trebuie sa isi exprime acordul in fiecare zi prin semnarea in registru sau este suficient sa semneze un acord intre parti?
Multumesc

bleojue
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 29, 2016 11:10 am

Re: Zilieri

#8 Mesaj de bleojue »

stroer1948 scrie:Multumesc. Dupa introducerea datelor in ecranul respectiv, imi apare o fereastra cu Date incorecte, in legatura cu numarul de ore. In cazul meu, zilierul lucreaza cate 5 ore. Fac eu ceva gresit sau e doar un mesaj de atentionare? Sau trebuie sa il trec la 8 ore, chiar daca lucreaza mai putin?

Imagine

Articolul 4
(1) Durata activității ocazionale care poate fi exercitată în temeiul prevederilor prezentei legi este de minimum o zi, corespunzător cu 8 ore de muncă.
(2) Durata zilnică de executare a activității unui zilier nu poate depăși 12 ore. Zilierul minor care are capacitatea de muncă va putea lucra 6 ore pe zi, dar nu mai mult de 30 de ore pe săptămână. Zilierul minor nu va efectua activitate în timpul nopții.
Chiar dacă părțile convin un număr mai mic de ore de activitate, plata zilierului se va face pentru echivalentul a cel puțin 8 ore de muncă.

Buna, cum ai rezolvat problema asta? Multumesc!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Zilieri

#9 Mesaj de stroer1948 »

Apesi pe Yes si te lasa sa validezi. Cred ca este doar o atentionare. Nu am avut erori in D112.

Scrie răspuns