notificare split TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: notificare split TVA

#31 Mesaj de ioni459 »

marianam80 scrie:buna dimineata!
am testat conturile iban de tva pe cateva coduri fiscale.....toate firmele arondate aceleiasi agentii anaf au acelasi cont de tva
:)

Eu am verificat acum un furnizor care are sediul trecut pe factura in sectorul 2, iar la split TVA are iban-ul ca la sectorul 1 :shock:

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: notificare split TVA

#32 Mesaj de meira »

Firmele cu restante la TVA primesc notificari in care li se aduce la cunostinta ca li se pot anula penalitatile de intarziere daca opteaza pentru split TVA de la 01.10.2017. Deci... incercari de recrutare?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: notificare split TVA

#33 Mesaj de danilevicis »

Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: notificare split TVA

#34 Mesaj de tobosv790 »

cocoranum scrie:
tobosv790 scrie:@cocoranum eu iti urez bafta si.. rabdare. Probabil ca lucrezi si la/cu o firma care are si capital de stat. Sa ne zici si noua cum te descurci cu noul sistem. Si nu numai noua ci si celor care, probabil, ti-au zis sa te oferi voluntar/a! Este de apreciat curajul....
multumesc pt raspuns,nemeritam soarta si totusi daca esti atat de destept,te rog incerca si lamureste-i si pe cei care ai crezi TAMPITI

@cocoranum cand majoritatea pe aici facea misto de tine ca te oferi voluntar/a eu ti-am trimis un mesaj mai mult decat onest. Nu inteleg de ce te iei de mine. Nu te-am facut eu tampit/a. Ce ai cu mine??? :shock: :shock: :shock: De fapt cred ca nimeni de aici nu te-a facut asa! Ti se trage din alta parte....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: notificare split TVA

#35 Mesaj de eugen01 »

Ehhmmm ... doar de placerea socializarii.Optiunea asta de split tva, nu e...optiunea contabilului. Asta, apropo de "inscriere voluntara".
Mai de actualitate, respective balarie a primit niste avize negative intr-o comisie (mai zilele trecute).De fapt, nu avize negative cat.."imbunatatiri". Faptul ca "doar cei ce lucreaza cu statul" vor trebui sa aplice..nu e o imbunatatire.Dupa cum nu e nici un motiv de ..bucurie (ma rog, de rasuflat usurat) ca..noi nu avem contracte cu statul.In fine, clar nu trebuie aplicata in intregul ei, nu doar... pe anumite criteria.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: notificare split TVA

#36 Mesaj de tomac »

Nu au fost nici măcar avize. Era un raport întocmit în comisia de la Senat în care s-a discutat despre ordonanța cu pricina.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns