Modificare CIM din perioada determinata in perioada nedeterm

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Modificare CIM din perioada determinata in perioada nedeterm

#1 Mesaj de neamtun »

Am un CIM cu per. determinata pe o luna cu incepere din 19.08.2017, cu norma intreaga care inceteaza cu 18.09.2017.Se doreste modificarea lui in CIM cu per. nedeterminata prin act aditional, evident din 19.09.2017, 2 zile /saptamana a cate 8 ore/zi (oricand de luni pana vineri) si salariul , am zis eu, de 725 lei/luna.Cum fac modificarile in Saga /Revisal ca sa-mi apara corect acest modificari? Am facut act aditional de modificare durata CIM in Saga , dar in adev. de vechime nu apare bine( de exemplu nu apare perioada determinata lucrata 19.08.2017-18.09.2017, ci doar perioada nedeterminata-cu 19.08.2017 si cu 19.09.2017 doar modificare salariu). Orele lucrate pe luna care pot fi mai multe sau mai putine le modific eu lunar?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#2 Mesaj de herganiec »

Va recomand, Inchideti cim cu perioada determinata și apoi faceți altul pe nedeterminată așa cum doriți. O sa fie .ultima mai ușor pt dvs.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#3 Mesaj de prunam »

Eu am facut act aditional din determinata in nedeterminata si raportul salariatului arata cam asa : https://s6.postimg.org/3muupuosx/Rap_Sal.jpg .. banuiesc ca este in regula !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#4 Mesaj de herganiec »

si in salarii Saga cum ati facut ?
Asta e problema cu schimbatul normei sau salariului in timpul lunii la acelasi contract.
De aceea parerea mea e ca mai bine il inchei si faci altul nou fiind in cursul lunii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#5 Mesaj de prunam »

In "Registrul de Evidenta al Salariatilor" din SAGA m-am pozitionat pe salariatul respectiv, am bagat la "data consemnarii" data de cand incepe pe "nedeterminat", la "tip durata" am modificat din "determinat" in "nedeterminat", iar de la "data sfarsit contract" am sters data. Apoi, am dat "copiere fisier" si gata ! Cam asa fac de obicei!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#6 Mesaj de herganiec »

faceti si statul pe luna a 9-a. :) Ne spuneti cum a iesit.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Modificare CIM din perioada determinata in perioada nede

#7 Mesaj de prunam »

Chiar acum i-am dat o generare a statului pe luna septembrie ... a iesit foarte bine ! De ce ar iesi altfel ?

Scrie răspuns