Inregistrare bonuri fiscale din UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Inregistrare bonuri fiscale din UE

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Am o firma platitoare de tva. Cum inregistrez bonurile si facturile aduse din UE (de ex Grecia) de motorina, cazare, masa?Facturile de cazare au cui-ul firmei, cele de motorina sau masa nu. Unele sunt cu tva, altele nu. Sunt platite din contul de valuta al firmei.
La asistenta contribuabili mi-au zis ca fara tva, dar nu sun sigura. Vreo 2 luni am inregistrat asa, la intrari valuta fara taxare inversa, fara tva.
Oare este bine? Multumesc mult

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare bonuri fiscale din UE

#2 Mesaj de paturcai »

Este corect ce v-au spus cei de la Asistenta.
Achizitiile de acolo sunt cu TVA-ul tarii respective pentru ca acolo s-a consumat evenimentul. Motorina ati cumparat-o acolo si tot acolo ati consumat-o. Nu este achizitie intracomunitara.
Recunoastem o achizitie intracomunitara numai cand putem face dovada ca am transportat achizitia dintr-un stat comunitar in Romania pe baza de documente (in cazul bunurilor, pe baza de CMR).
Inregistrati fara TVA (sau daca exista TVA-ul tarii respective il includeti in pretul de achizitie). Nu declarati aceste achizitii nici in 390 si nici in 394.
Tot ce are legatura cu o deplasare veti conta in 625 inclusiv motorina si mesele de protocol (625=401). Veti crea un furnizor nenominalizat (401.00000) caruia nu-i puneti cod fiscal cand il creati.
Inregistrati toate documentele aferente deplasarii la INTRARI in lei (nu la valuta). In ecranul de jost veti trecere DEPLASARE la UM veti trecere EUR la cantitate veti trece EURO platiti la pret veti trece cursul BNR din ziua respectiva. Validati! Apasati PLATA iar la conrul in care plati alegeti 542. Mergeti la DECONTURI in lei si treceti acolo (daca suma este negativa) un rand 542 = 5311 cu suma respectiva dar cu semnul plus si la explicatii treceti Diferenta decobt nr.../data... de primit. Mergeti in Registru de casa in lei si listati dispozitia de caserie.
Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inregistrare bonuri fiscale din UE

#3 Mesaj de sorina87 »

Va multumesc mult pentru explicatii!

cotanc
Mesaje: 66
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

Re: Inregistrare bonuri fiscale din UE

#4 Mesaj de cotanc »

Buna ziuaAjutati-ma si pe mine.Prestez servicii de constructii in Germania si acolo mai am fel si fel de cumparaturi pt lucrarea respectiva,cum inregistrez aceste bonuri ,si facturi de materiale,motorina,cazare etc,ca sa fie bine si corect si sa pot cere rambursatrea tva-ului prin 318.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare bonuri fiscale din UE

#5 Mesaj de tomac »

Ca intrări în valută, pe tip factură, fără TVA în detalii. Și aveți două variante:
1. includeți TVA în prețul de achiziție, iar dacă recuperați ceva, la recuperare, treceți suma recuperată pe venituri - alte venituri din exploatare
2. nu includeți TVA în prețul de achiziție, îl introduceți ca linie distinctă în intrare, pe contul 461 sau analitic al acestuia și la recuperare stingeți 461. În caz de nerecuperare treceți pe 654 suma respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

toadero655
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 14, 2019 7:18 am

Re: Inregistrare bonuri fiscale din UE

#6 Mesaj de toadero655 »

Cu ref la ce a zis utiliz paturcai, sa operez la Intrari Lei, cum procedez cu tva de recuperat, care e in valuta? Multumesc.

Scrie răspuns