PLATI FACTURI CU MINUS IN SAGA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

PLATI FACTURI CU MINUS IN SAGA

#1 Mesaj de ghigium »

Buna ziua,

1. Am o autofactura pe care am achitat-o furnizorului. Factura este inregistrata in operatii intrari cu minus. furnizorul a platit facturile noastre si noi autofactura. cum inregistrez plata autofacturii? in jurnal de banca 5121=4111 cu factura cu minus? este bine asa?

2. Cum fac o compensare intre facturile de minus si cele de plus ale clientului daca facturile de plus sunt facute ulterior facturilor de minus si nu pot face reglare stornare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PLATI FACTURI CU MINUS IN SAGA

#2 Mesaj de tomac »

1. Da.
2. Depinde.
a. Dacă factura de minus nu are bifă pusă la TVAi, iar cele ulterioare au bifă, stingerea se face folosind un cont intermediar. Adică dau încasare direct în intrări pe factura de minus la nivelul sumelor pozitive ce le va stinge, la cea mai recentă dată a facturilor pozitive respective. Apoi dau încasare cu aceiași dată pe facturile pozitive. La cont pot folosi 581 sau 473 de exemplu.
Exemplu: am în 01/11/2017 o factură de minus în valoare de -1000 lei, în 10/11 una de 500 lei și în 15/11 una de 800 lei. Dau încasare pe factura de minus direct în ieșiri și la dată pun 15/11 la sumă -1000 lei și la cont 473, apoi sting prin încasare suma de 500 lei - factura din 10/11 punând în ecranul de încasare data de 15/11/, la sumă 500 lei și la cont 473, iar ultima încasare o operez în data de 15/11 la nivelul sumei rămase - adică 500 lei cu data de 15/11 și cont 473.
Voi avea în 15/11 note contabile generate astfel
473=4111....-1000
473=4111....+500
473=4111....+500

b. dacă factura de minus are bifă la TVAi și cele de după ea, la fel au bifă, ori dacă factura de minus nu are bifă la TVAi și nici cele de după ea nu au acea bifă, atunci se face reglare stornare prin ecranul situații clienți pagina a doua cu ajutorul butonului de reglare avansuri stornări de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

Re: PLATI FACTURI CU MINUS IN SAGA

#3 Mesaj de ghigium »

Multumesc frumos.

Acest furnizor nu are TVA LA ICASARE deci inteleg ca iau in calcul prima varianta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PLATI FACTURI CU MINUS IN SAGA

#4 Mesaj de tomac »

Nu contează dacă furnizorul aplică sau nu TVA la încasare. Contează dacă facturile respective au bifă pusă la acea opțiune. Poate aplicați dvs TVA la încasare caz în care nu contează dacă furnizorul aplică sau nu.
Așadar - dacă toate facturile sunt fără bifă sau dacă dimpotrivă toate facturile au bifă la acea opțiune, se aplică procedura de la pct.2b, dacă cel puțin una din facturi are bifă și restul nu atunci se aplică pct.2a
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns