Probleme TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Probleme TVA

#1 Mesaj de kalapism »

Buna ziua.
In luna ianuarie am vandut orz la o firma cu taxare inversa. Pe la sfarsitul lui februarie mi-au trimis email ca de fapt le-a fost anulat codul de inregistrare de tva exact in perioada in care au achizitionat de la noi. Pe net nu era actualizat si ei au primit notificare mai tarziu de la Finante.
Tva-ul ar fi in valoare de 4346 ron.
Acum un contabil mi-a dat sfatul sa trec doar aceasta suma la regularizare de tva colectat dar astfel imi apare diferenta intre soldul tva-ului la decont si balanta. Alt contabil mi-a spus sa stornez factura si sa refac alta cu tva. Eu ma gândesc la a doua varianta.
Voi care ati spune ca e cea mai buna?

Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Probleme TVA

#2 Mesaj de cernatv »

Varianta 2.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Probleme TVA

#3 Mesaj de kalapism »

Buna ziua ,
In luna martie am avut o factura de la un furnizor cu tva la incasare. am gresit când am inregistrat-o si acel tva l-am pus la recuperat. Am avut controlul de rambursare de tva si acel tva de 12000 mi l-au amanat la recuperare pana la plata acestuia. in noiembrie am platit factura.
Am facut urmatoarele note contabile prin articole contabile,
a) 4426 pe debit cu -12.000
4428 pe debit cu +12.000

b) 4426 pe credit cu -12.000
4424 pe debit cu -12.000
Cand se achita factura se inregistreaza:
4426 pe debit cu 12.000
4428 pe credit cu 12.000
Problema este ca nu imi apar acesti 12000 in jurnal.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Probleme TVA

#4 Mesaj de kalapism »

am facut doar 4426 pe debit cu 4428 pe credit si acum imi apare in jurnal

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme TVA

#5 Mesaj de tomac »

Cel mai simplu era să stornați factura, fără să-i puneți bifă la TVA și să o re-înregistrați cu bifă pusă la TVAi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Probleme TVA

#6 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat.
In luna martie am inregistrat gresit o factura. era cu taxare inversa si am inregistrat-o cu tva.
In luna octombrie am depus cerere de rambursare de tva dar mi s-a aprobat cu control ulterior.

Acum ca am observat greseala sa fac corectie in luna octombrie sau sa astept când vor veni la urmatorul conbtrol de rambursare de tva?

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Probleme TVA

#7 Mesaj de gradinarud »

Buna ziua. help!!pe parcursul anului 2017 am emis facturi de prestari servicii agricole cu tva 19% in loc de 9%. ce e de facut acum? eu depun d300 si d394 trimestrial .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme TVA

#8 Mesaj de tomac »

Le stornați și emiteți altele cu cota corectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Probleme TVA

#9 Mesaj de gradinarud »

am uitat sa mentionez ca sunt cu tva la incasare. aceste facturi au fost si incasate.
le stornez si emit altele in luna in care am depistat greseala, adica pe toate in aceeasi luna? si le trimit clientului sa-si corecteze si el.dar raman pe sumele totale sau totalul se modifica din cauza reducerii tva-ului?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme TVA

#10 Mesaj de tomac »

Le stornați acum când ați descoperit eroarea. Și le reemiteți tot acum.
Acum cu trimisul la clienți e o altă discuție - dacă le trimiteți și ați avut înțelegere cu clienții la un anumit preț fără TVA, acum folosind același preț logic le-ați rămâne datori cu diferența de TVA pe care ei v-au și achitat-o. Și acum ar trebui să le restituiți suma. Dacă nu ați avut nici un preț fără TVA stabilit ori ați avut stabilită valoarea totală (cu TVA inclus) a lucrărilor facturate inițial, atunci puteți refactura la aceiași valoare doar că folosind cota de TVA corectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Probleme TVA

#11 Mesaj de gradinarud »

VA MULTUMESC

maldarl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:02 pm

Re: Probleme TVA

#12 Mesaj de maldarl »

Am un I.I. platitor de TVA. In 2016 am inregsitrat o factura cu pretul fara TVA.
Cum pot regla corect ?
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Probleme TVA

#13 Mesaj de balazse »

Stornezi si il reinregistrezi acum corect.
In mod normal ar trebui sa depui rectificativ la D.394 pentru luna din anul 2016, precum sa corectezi si D.200 (ma gandesc ca ai dedus mai multa cheltuiala decat trebuia), iar in D.300 sa il treci la regularizari.
Referitor la D.200, daca suma nu este mare atunci poate nu se va observa la un control si nu iti vor calcul majorari de intarziere.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Probleme TVA

#14 Mesaj de robut »

Buna ziua,
Anaf-ul a facut o compensare la tva retroactiva, si m-au pus tot pe mine sa fac cerere de corectare a erorilor materiale. Azi m-am dus si am ridicat Decizia (mi-au cerut stampila , binenteles ca nu aveam) si ca sa fie tacamul complet, am transmis decontul tva si in recipisa am atentionare la randul care a suferit modificari. Este normal sa ma atentioneze dupa efectuarea corectiilor?

Scrie răspuns