preluare obiecte de inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
diaconum935
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 17, 2017 2:14 pm

preluare obiecte de inventar

#1 Mesaj de diaconum935 »

buna ziua. am de introdus in saga obiectele de inventar existente in firma. pana acum s-a lucrat in alt prg. imi puteti spune, va rog, unde le introduc? toate obiecte de inventar sunt date in folosinta.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: preluare obiecte de inventar

#2 Mesaj de fagarasa176 »

tomac scrie: Dacă nu ai avut sold la 303, nu puteai prelua stocuri, pentru că nu aveai la ce. Pentru obiectele de inventar aflate în folosință, înainte de a folosi SAGA țineți evidența extracontabil sau pentru a folosi SAGA și pentru acestea procedați astfel:
- nu preluați niciun stoc la obiecte de inventar
- nu creați gestiuni pe cei doi salariați, creați o singură gestiune
- creați articolele pentru obiectele de inventar, setând tipul acestora ca fiind "Obiecte de inventar"
- intrați la Operații - Alte operații cu stocuri - Operații speciale și pentru fiecare articol creat anterior faceți o încărcare de gestiune. Aceasta va genera articole contabile de tip 303=603.
- după ce ați terminat de încărcat în gestiune acele articole, primul lucru pe care îl veți face, va fi să introduceți pe fiecare salariat câte un PV de dare în folosință a obiectelor de inventar.Când veți termina, soldul la obiecte de inventar trebuie să fie zero.Articolele contabile generate vor fi 603=303.După cum se observă în fapt se vor mări rulajele contabile la 303 și 603, ceea ce poate fi rezolvat introducând 2 articole contabile la finele lunii astfel:
303=603 în roșu cu valoarea OI repuse în stoc
603=303 în roșu cu valoarea OI repuse în stoc și date în folosință.
Acum, din punct de vedere contabil va fi ok, iar în Situație obiecte de inventar veți avea datele corecte.
De la acest pas înainte veți opera normal intrările, respectiv ieșirile pentru OI.
Nu are sens să deschideți analitice pe salariați întrucât situațiile extrase din SAGA vă vor oferi sitații distincte pe utilizatori ai acestor obiecte.
La finele anului, obiectele de inventar în folosință, nu fac obiectul inventarierii patrimoniului. Conturile în afara bilanțului nu se inventariază. Pentru acestea, intern, în cazul OI, veți lista o situație a OI date în folosință. În măsura în care unele din ele se casează, puteți genera PV de casare.
sursa: http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... e&start=15

sau mai pe scurt 8035=999 pentru fiecare OB daca doriti doar o situatie extrabilantiera
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

diaconum935
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 17, 2017 2:14 pm

Re: preluare obiecte de inventar

#3 Mesaj de diaconum935 »

multumesc frumos pentru raspuns. o zi buna

Scrie răspuns