Monografie SRL Handmade

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Monografie SRL Handmade

#1 Mesaj de dinur682 »

Buna ziua,

Va rog un sfat pentru un SRL ,neplatitor de tva care vinde produse Handmade
Stiu ca reprezinta o activitate de mica productie,dar nu prea am cum sa fac produs finit in acest caz ( tablouri,martisoare...)
Cum configurez in Saga?

1.Intrare materie prima- lut,vopsele,panglici...etc - sa le receptionez si sa le dau direct in consum?
2.Vinde cu casa de marcat- asadar va vinde marfa( dar cum vinde marfa daca daca nu am intrare marfa).Deci vand produs finit ,dar cum o sa am nota de productie?Nu pot sa fac reteta
3.Foloseste produse proprii - sticle pe care le picteaza, diverse obiecte pe care nu le cumpara .Fac borderou cu pret achizitie zero?

Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie SRL Handmade

#2 Mesaj de tomac »

E o chestiune interesantă. Se poate merge pe inventar intermitent. Tot ce cumpără intră pe costuri, tot ce vinde intră pe venituri. La anumite perioade - chiar anual dacă e micro, se face inventar.
E o soluție și borderou cu zero, dar și în acest caz e o problemă pentru că ele tot trebuie evaluate nu se pot înregistra cu zero. Dacă se dă valoare în borderou e o problemă cu persoana respectivă pentru că obține venituri.
Eu am un caz în care un pictor vinde tablouri - o parte realizate chiar anterior deschiderii firmei. Și vinde și alte obiecte decorative realizate fie acum fie anterior.
Soluția găsită de mine a fost un act de donație - în formă neautentificată, prin care dă cu titlu gratuit firmei lui anumite picturi sau obiecte realizate de el bunuri pe care în actul respectiv le și evaluează la o anumită sumă.
Și înregistrez suma respectivă pe venituri. E drept că plătesc impozit de două ori pe aceiași sumă, dar e de preferat ca pe o parte de sumă să dea 6% decât să fie considerate venituri din drepturi de autor și să dea 16%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Re: Monografie SRL Handmade

#3 Mesaj de dinur682 »

Multumesc !
Da este o solutie -venituri din donatii .Asa voi face, dar nu prea stiu cum sa configurez.

Il configurez cu CNP pentru bunurile donate? La ce sa il incadrez daca nu la drepturi de autor

Sa fac vanzare produs finit si cu aceeasi valoare sa fac nota manual de productie la aceeasi valoare cu vanzarea?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie SRL Handmade

#4 Mesaj de tomac »

Dacă sunt donații e nevoie de un contract. Și un borderou.
Nu sunt drepturi de autor pentru că nu se plătește nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Re: Monografie SRL Handmade

#5 Mesaj de dinur682 »

DA, Multumesc Frumos !

dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Re: Monografie SRL Handmade

#6 Mesaj de dinur682 »

Si inca o mica lamurire: Achizitia de materiale nu mai este necesara pe firma ,avand in vedere ca voi achizitiona direct marfa

Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie SRL Handmade

#7 Mesaj de tomac »

Depinde. Poate achiziționa pe firmă și realizează pe firmă caz în care are producție și vânzare.
Sau le poate avea gata făcute și le donează. Sunt situații distincte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Re: Monografie SRL Handmade

#8 Mesaj de dinur682 »

DA ,la situatia cu donatia ma refeream.

Multumesc !

Scrie răspuns