ce impozit se plateste de catre o societate care inchirieaza auto unei persoane fizice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

ce impozit se plateste de catre o societate care inchirieaza auto unei persoane fizice

#1 Mesaj de isacm »

Societate de transport extern si intern vrea sa inchirieze un auto unei persoane fizice pentru a desfasura aceeasi activitate . ce impozit tre sa plateasca societatea pentru chiria perceputa in baza contractului de inchiriere , daca trebuie sa inresgistraze contractul la anaf sau notar , nu m-am lovit de aceasta problema pana in prezent . Am cautat pe net si nu am gasit cum sa rezolv aceasta problema .
Multam

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ce impozit se plateste de catre o societate care inchirieaza auto unei persoane fizice

#2 Mesaj de paturcai »

Este un contract incheiat intre doua entitati
Nu exista ceva mai special
De ce ar exista?
O societate comerciala (fie si pentru Romania) inchiriaza un activ fix (definitia activului: este detinut de ihntreprindere si folosit in procesul de productie sau poate FI INCHIRIAT tertilor); societatea proprietara a utilajului emite la sfarsitul unei perioade agreata de parti, factura pentru inchiriere. Pentru venitul rezultat proprietarul isi plateste impozitul pe venit iar clientul/beneficiarul isi declara veniturile si plateste si el impozite.
Intreb din nou: de ce ar fi o situatie nemaintalnita?
Intr-adevar exista o problema in ceea ce priveste modalitatea de incasare:
- proprietarul autovehiculului TREBUIE sa aiba casa de marcat pentru a intocmi bon de casa pentru aceasta factura.

Sursa:
Contribuabil: O firma care are ca obiect secundar de activitate inchirieri auto trebuie sa detina casa de marcat daca inchiriaza o data pe luna o masina unei persoane fizice? Firma emite factura, iar persona fizica plateste prin transfer bancar. Are caracter ocazional prestatia aceasta, fiind vorba de o inchiriere in fiecare luna catre aceeasi persoana fizica?

ANAF: Cadrul legal în vigoare instituie obligația de a utiliza aparate de marcat electonice fiscale în sarcina operatorilor economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie.
Potrivit art. 1 alin. (2) din HG 479/2003 sunt considerate substitute de numerar bonurile de valoare acordate potrivit legii, de tipul tichetelor de masă, voucherelor de vacanţă, tichetelor cadou şi tichetelor de creşă, tichetelor sociale, tichetului Rabla şi altele asemenea.
https://www.startupcafe.ro/taxe/case-ma ... a-anaf.htm
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns