Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Dum Aug 19, 2018 7:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Apr 13, 2018 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2018
Mesaje: 7
Buna ziua,

O firma platitoare de TVA din RO, efectueaza servicii informatice (realizare site, dezvoltare software) catre doua firme, una platitotare si cealalta neplatitoare de TVA din Marea Britanie.
Care este regimul de facturare si daca trebuie sa se inregistreze in programul M1SS?
Multumesc pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 13, 2018 5:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19137
Localitate: Beiuş, Bihor
Nu trebuie să se înregistreze în M1SS. Din câte știu eu acel regim este opțional.
Trebuie să se înregistreze în scop de TVA pentru operațiuni intracomunitare dacă serviciile sunt prestate către clienți din UE înregistrați în scopuri de TVA.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 14, 2018 2:28 pm 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2011
Mesaje: 1324
Localitate: Targu Mures
In opinia mea, trebuie sa te inregistrezi in M1SS, deoarece serviciile pe care le prestezi sunt furnizate pe cale electronica (art. 278 alin. (5) lit. h) si art. 315).
Ca atare, serviciile prestate catre firma platitoare de TVA, le vei factura in regim de scutire, fiind servicii intracomunitare, iar cele prestate catre neplatitoare de TVA le vei factura cu cota standard de TVA din UK de 20%.
Vei depune trimestrial declaratia D399 si vei achita TVA colectata, inscrisa in declaratie.

_________________
Eugen Pintea


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 7:58 pm 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2018
Mesaje: 7
Multumesc!

Societatea romana poate sa emita factura de prestari electronice (catre o societatea fara cod de TVA din Marea Britanie) daca nu este inregistrat ca platitor de TVA in Romania?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 6:42 am 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2011
Mesaje: 1324
Localitate: Targu Mures
Daca nu esti platitor de TVA in RO, dar doresti sa prestezi servicii intracomunitare, pentru a fi inregistrat in VIES, trebuie sa soliciti cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare.
Din cate stiu, pentru serviciile electronice, locul prestarii este intotdeauna in tara de origine a cumparatorului.

_________________
Eugen Pintea


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Apr 19, 2018 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2018
Mesaje: 7
Ce parere aveti, daca fapta e consumata, adica patronul a emis factura inainte sa solicite cod de TVA in RO, catre o firma tot neplatitoare de TVA din UK. Ce consecinte va avea din punct de vedere fiscal?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România