Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Dum Aug 19, 2018 7:11 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Apr 13, 2018 4:46 pm 
Neconectat

Buna ziua,

O firma platitoare de TVA din RO, efectueaza servicii informatice (realizare site, dezvoltare software) catre doua firme, una platitotare si cealalta neplatitoare de TVA din Marea Britanie.
Care este regimul de facturare si daca trebuie sa se inregistreze in programul M1SS?
Multumesc pentru raspunsuri.

Sus

MesajScris: Vin Apr 13, 2018 5:29 pm 
Neconectat

Nu trebuie să se înregistreze în M1SS. Din câte știu eu acel regim este opțional.
Trebuie să se înregistreze în scop de TVA pentru operațiuni intracomunitare dacă serviciile sunt prestate către clienți din UE înregistrați în scopuri de TVA.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 14, 2018 2:28 pm 
Neconectat

In opinia mea, trebuie sa te inregistrezi in M1SS, deoarece serviciile pe care le prestezi sunt furnizate pe cale electronica (art. 278 alin. (5) lit. h) si art. 315).
Ca atare, serviciile prestate catre firma platitoare de TVA, le vei factura in regim de scutire, fiind servicii intracomunitare, iar cele prestate catre neplatitoare de TVA le vei factura cu cota standard de TVA din UK de 20%.
Vei depune trimestrial declaratia D399 si vei achita TVA colectata, inscrisa in declaratie.

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2018 7:58 pm 
Neconectat

Multumesc!

Societatea romana poate sa emita factura de prestari electronice (catre o societatea fara cod de TVA din Marea Britanie) daca nu este inregistrat ca platitor de TVA in Romania?

Sus

MesajScris: Joi Apr 19, 2018 6:42 am 
Neconectat

Daca nu esti platitor de TVA in RO, dar doresti sa prestezi servicii intracomunitare, pentru a fi inregistrat in VIES, trebuie sa soliciti cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare.
Din cate stiu, pentru serviciile electronice, locul prestarii este intotdeauna in tara de origine a cumparatorului.

Sus

MesajScris: Joi Apr 19, 2018 12:57 pm 
Neconectat

Ce parere aveti, daca fapta e consumata, adica patronul a emis factura inainte sa solicite cod de TVA in RO, catre o firma tot neplatitoare de TVA din UK. Ce consecinte va avea din punct de vedere fiscal?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2