Reduceri comerciale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Reduceri comerciale

#1 Mesaj de mandeala »

Cum se opereaza corect in program o factura de reducere comerciala primita in aceea zi cu o factura de marfa astfel incat sa reduca pretul produselor din factura de marfa?
Eu am incercat sa introduc factura de reducere prin intermediul facturilor asociate.In acest fel imi scade corect valoarea produselor, imi face NIR-ul pe valorile micsorate, si imi si apare factura de reducere in Jurnalul de comparari.
Dar imi apare la inchiderea TVA-ului: Reglare TVA neexigibil o valoare pe care nu pot s-o identific ca fiind tVA-ul din fact de reducere ( am f multe fact de reducere lunar ).

Deci revin cu intrebarea: cum se opereaza corect reducerile pe fact distincte?

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Reduceri comerciale

#2 Mesaj de mandeala »

Am adresat aceeasi intrebare catre Saga si raspunsul primit este acesta:

"Operati factura initiala cu preturile primite. Pe cea de-a doua factura stornati articolele la preturile initiale (cantitatea negativa) si reintroduceti-le la preturile reduse (cantitatea pozitiva)."

Eu consider ca este o modalitate neviabila, din 2 puncte de vedere:
1 Deoarece : se propune: a) introducerea fact initiale cu preturile initiale- ok
b) Iar la fact de reducere sa stornez fact initiala -ok.
c) dupa care sa introduc materialele din fact initiala cu noile preturi reduse, pe care sa le calculez extracontabil prin metoda cost mediu ponderat ( asa face programul cand avem reduceri pe aceeasi fact ), deoarece reducerea este o valoare.

La cel putin 100 de fact cu tot atatea fact de reducere..... nu este in regula.

2. Situatia pe stocuri devine o varza, am incercat.

Aveti cumva o alta idee?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Reduceri comerciale

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Ce mai buna modalitate este cea descrisa de cei de la SAGA.
In schimb uiti ceva, ca cei din guvernare schimba legile fara sa stie daca modificarile se si pot implementa si ce repercusiuni au
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns