servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#1 Mesaj de dragomirc466 »

Buna seara!

Firma neplatitoare de tva are 2 facturi de servicii -una din Irlanda care este facturata cu tva si una din USA pe care specifica No VAT reverse charge.
Firma are cod de tva cf art 317 -pt achizitii intracomunitare.
Cum inregistrez facturile ca sa fie corect?
Ce declaratii depun? Depun 390 daca factura din UE este facuta cu TVA? Sau doar 301 pentru factura din USA la care trebuie sa achit si tva-ul?
Multumesc frumos!

tobocf
Mesaje: 104
Membru din: Mie Apr 09, 2008 12:00 am

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#2 Mesaj de tobocf »

Daca firma din Romania nu ete platitoare de tva, dar are cod fiscal pt.achizitii intracomunitare
faci declaratia 301 pt.tva special si se depune si 390.
Daca prestarea de servicii a avut loc pe teritoriul respectivei tari si firma de acolo are cod valid de tva
aici tu nu platesti TVA.
Daca firma din USA nu are cod valid de TVA Acel VAT atunci tu platesti tva in tara.

dragomirc466
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#3 Mesaj de dragomirc466 »

Cred ca ambele se considera ca sunt pe teritorilul beneficiarului, adica Romania, sunt servicii furnizate pe cale electronica.. Doar ca ma incurca faptul ca firma din Irlanda a facturat cu tva i cred ca trebuia sa factureze fara tva. Cred ca din cauza ca nu i s-a furnizat codul de achizitii corect. Cum fac, nu cred ca vor mai modifica fsctura. S-a facut cu tva si s-a si platit. De-aia nu stiu cum sa inregistrez factura si daca o declar in 390. Mai trebuie sa o declar in 390 daca a fost facuta cu tva?
factura din USA am inregistrat-o cu T si mi-o duce bine in 301 si-mi calculeaza si tva-ul, doar ca imi genereaza 635=4427 ? e corect? N-ar trebui sa faca 635=4423? Zic...

simont
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:06 pm

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#4 Mesaj de simont »

Buna ziua! ONG neplatitor de TVA cu cod valid de TVA pt achizitii intracomunitare, primeste facturi de cazare din Italia de la furnizor platitor de TVA , factura cu TVA. ONG nu declara si nu plateste nimic pt aceasta operatiune.Daca nu aveam acel cod de TVA pt achzitii intracomunitare, activitatea nefiind una economica, s-ar fi schimbat ceva?
Si cum inregistrez in SAGA aceasta factura? Intrari valuta, tip E , insa imi cere cota tva, ce cota de tva ? Daca pun cea de Italia cu care e facturat nu e ok.

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#5 Mesaj de balazse »

In ambele cazuri sunt operatiuni scutite, iar valoare TVA-ului se va include in costul de achizitie.
Inregistrarea il vei face la "intrari-valuta" ca o simpla factura, iar la "%" si "TVA" vei trece zero.

goroholinschif660
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 22, 2019 10:59 am

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#6 Mesaj de goroholinschif660 »

Facturez un serviciu efectuat pe teritoriul Romaniei, pentru Nepal , atata am citit de m-am timpit de cap , si nu reusesc sa sa-mi rezolv problema corect .Este operatiune scutita de tva ??? am o situatie in care cele 2 firme sant
platitoare de tva , si a doua situatie firma romaneasca nu e platitoare de tva
Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#7 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate, crezi ca doar dupa "serviciu efectuat pe teritoriul Romaniei" ii destul ca sa se clarifice?

goroholinschif660
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 22, 2019 10:59 am

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#8 Mesaj de goroholinschif660 »

balazse scrie: Mar Sep 14, 2021 5:22 pm Doar din curiozitate, crezi ca doar dupa "serviciu efectuat pe teritoriul Romaniei" ii destul ca sa se clarifice?
Da, inocmesc dosare pentru serviciul de emigrari si le trimit inapoi, dupa ce primesc aprobarea pentru avizul de munca , in tara respectiva .Avem contract pentru acest serviciu . cu fiecare firma . NU FAC PLASARE FORTA DE MUNCA .Oricum , multumesc pentru curiozitate . Am rezolvat .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii din ue/non ue firma neplatitoare de tva

#9 Mesaj de balazse »

Si cum ai rezolvat (sunt prea curios, precum poate si altii invata din cele postate)?

PS: Foloseste optiunea de "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza". ;)

Scrie răspuns