Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stravas390
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 06, 2017 3:10 pm

Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

#1 Mesaj de stravas390 »

Care este procedura pentru a inregistra corect in Saga C discountul de pe Z?
Am incercat direct in Iesiri cu butonul de discount (709), dar la inchidere nu calculeaza corect TVA aferent 709 ... apoi, ama incercat si cu discount inregistrat direct in 707 si nota separata in Articole contabile 371=% - aici nu pot opera pe 4428
378 -
4428 -

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

#2 Mesaj de pinteae »

Cum arata un BF cu discount?
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

#3 Mesaj de balazse »

Pentru StravaS390
Ce treaba are inchiderea cu TVA-ul de la 709?
Cand ai inregistrat pe 709 au completat ceva coloanele "TVA %" si "TVA"?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

#4 Mesaj de pinteae »

Revin cu intrebarea anterioara.
Cum arata un BF cu discount?
Prin OG 99/2000, art. 16, sunt descrise practicile comerciale privind vanzarile cu pret redus.
Comerciantul care aplica una dintre practicile comerciale descrise, trebuie sa aduca la cunostiinta cumparatorilor acest fapt, prin metodele descrise prin ordonanta.
Acest fapt implica, printre altele, o inventariere a bunurilor care fac obiectul reducerilor de pret si evidentiarea rezultatelor inventarierii prin contabilitate.
Daca prin contabilitate ai operat reducerea de pret, de ce mai apare pe bonul de casa de marcat reducerea de pret?
Odata inregistrata in contabilitate reducerea de pret, de ce mai trebuie sa operezi discountul de pe bonul de casa de marcat?
Eugen Pintea

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Procedura inregistrare discount pe bonul fiscal

#5 Mesaj de apetrem »

Am sa revin si eu cu un raspuns mai vechi si cu indemnul de a nu mai generaliza, mecanic, lozinca cu vânzarea sub pretul de achizitie sau alte obligații http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=28808

Revin și cu indemnul de a citii mai atent legea, de regulă, începând cu finalul, acolo unde sunt sancțiunile, pentru ca, nu-i așa, este permis tot ce nu-i interzis!

Cu privire la OG.99/2000.

Art. 16 din lege are 9 (nouă) enumerări, de la a) la i), fiecare făcând referire la tot atâtea "definiții" sau practicii comerciale: lichidare, soldare, promoții, etc.

Următorul, art.17, definește celebra noțiune de "vănzare în pierdere", dintr-un foc, excluzând 8 (opt) din enumerările prevăzute la art. 16.

Ce rămăne? Rămăne o amărâtă de lit. d) "vânzări promoţionale"

Așa că, în lipsa altor prevederi, vă propun să nu mai generalizăm atunci cănd ne referim la vânzarea în pierdere.

O foarte clara exprimare ar fi cam asa așa:
Ese interzisă vânzarea în pierdere în cazul vânzărilor promoţionale.
Nu este interzisă vânzarea în pierdere în cazul: vânzărilor de lichidare, de soldare, vânzări efectuate în magazine de fabrică, vânzări de eveniment, vânzări de bunuri mai vechi de 3 luni, vânzări accelerate și, preferata mea, lit. h) vânzarea unui produs la un preţ aliniat la cel legal practicat de ceilalţi comercianţi din aceeaşi zonă comercială, pentru acelaşi produs, determinat de mediul concurenţial sau i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror preţuri de reaprovizionare s-au diminuat.


Generalizare bântuie și cu privire la obligația notificării plus cu inventariere si toate cele.

Notificarea este prevăzută la art. 19 si 27 și se referă doar la 2 (două) din practicile comerciale de la art. 16:
a) vânzări de lichidare; si b) vânzări de soldare;

Nu există obligația notificării pentru celelalte 7 (șapte) practici comerciale, inclusiv pentru: d) vânzări promoţionale, vânzări efectuate în magazine de fabrică, vânzări de eveniment, bunuri mai vechi de 3 luni, vânzări accelerate și, din nou, preferata mea, lit. h) vânzarea unui produs la un preţ aliniat la cel legal practicat de ceilalţi comercianţi din aceeaşi zonă comercială.

Revenind la topic.

Reducere de pret pe casa de marcat se face, de regula, ca o vanzare cu semnul minus.
Asta dacă aparatul fiscal permite reduceri/majorări de sume, iar reducerile pot fi explicitate în bonul fiscal.
Sunt multe cazuri în care implementarea reducerilor de preț in casele de marcat este deficitară, fiind prost înțeleasă noțiunea de "total negativ".

La celelalte aparatele de marcat (POS-uri), altele decât casele de marcat, implementarea reducerilor de preț este corect făcută.

Și nu, nu 709. Contul este pentru reduceri "ulterioare", post vănzare.
Marian Apetre

Scrie răspuns