Achizitie Amazon.com

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Achizitie Amazon.com

#1 Mesaj de lilead954 »

Se face o comanda pe Amazon.com pentru un produs care costa de ex: 300 lei(pentru care furnizorul SUA ofera invoice), amazon calculeaza taxa de transport + 100 lei si import duties(TVA) + 100lei, total 500lei.
Produsul se livreaza din SUA in Romania prin curier(SUA-UPS, RO-GLS), Amazon-ul face toate formalitatile de import si achita TVA-ul aferent, banuiesc ca prin intermediul curierilor.
Se solicita la Amazon emitere factura si se primeste raspunsul cum ca ei nu emit invoice si ca se poate vedea in cont "invoice"-ul. Impropriu spus invoice dat fiindca de fapt este denumit order summary(si mentioneaza undeva la final ca nu reprezinta VAT invoice), nu contine decat adresa de livrare, produsul si tarifele defalcate(produs, transport si import fees/TVA).
Intrebarea mea este cum introduc in SAGA toata valoarea din order summary cu toata valoarea achitata tinand cont ca nu am invoice decat pentru 300lei?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie Amazon.com

#2 Mesaj de balazse »

In mod normal langa documentele vamale trebuie sa gasesti si invoice-ul, nu le-ai primit de la curier?

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Achizitie Amazon.com

#3 Mesaj de lilead954 »

De la curier nu s-a primit decat coletul.
Banuiesc ca toate formalitatile au fost facute de UPS din SUA, curierul local este doar un subcontractor care face livrarea locala.

Scrie răspuns