act adit/decizie incetare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

act adit/decizie incetare

#1 Mesaj de isacm »

am 2 sal la pensie cu date diferite , la unul am scos decizia de incetare , dar la al 2-lea apar datele primului plus ca nu im apar numele lor cu datele personal, am incercat sa le scriu eu si nu am reusit, nu ma lasa , am selectat salariatul la care am nevoie de documente, am intrat pe istoric salariat = imi apare doar act aditional ,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act adit/decizie incetare

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie sa iti apara butonul "act aditional/decizie incetare".
De altfel, depinde pe care pozitie ai intrat la "istoric salariat", daca te-ai pozitionat pe incetare ti se va genera decizia de incetare, daca te-ai pozitionat pe o modificare la contract atunci ti se va genera actul aditional.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#3 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Problema e ca fie dau clic pe"act aditional"fie pe"decizie incetare"(a-si avut nevoie de "decizie incetare"),tot "act aditional" imi apare si "manual"fac mentiuni cu privire la incetare.O fi vreo"hiba" sau...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act adit/decizie incetare

#4 Mesaj de balazse »

Trebuie sa inregistrezi in ReviSal incetarea ca sa poti genera decizia de incetare, adica trebuie sa faci modificarile referitor la incetare "registru de evidenta al salariatilor" dupa care sa apesi pe "copiere fisier", dupa care treci pe "istoric salariat" si te poziitionezi pe incetare si atunci ti se va genera decizia si nu actul aditional.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#5 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pai am respectat toti pasii,chiar am trimis on line Revisal-ul si tot nu genereaza"decizia de incetare".M-am verificat adineaori.Nu merge nici la Saga C si nici la Saga PS.Sa le trimit un email la cei de la Saga...
Ultima oară modificat Dum Sep 08, 2013 8:32 pm de către aurel211252, modificat 1 dată în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act adit/decizie incetare

#6 Mesaj de balazse »

La mine se genereaza corect.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#7 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am descarcat si varianta free si problema persista.Am trimis un email la Saga,poate e vreo problema cu programul...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#8 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am depistat "smecheria"ca sa pot obtine"decizia de incetare".La "Istoric salariat"trebuie sa dau"clic"pe ultima mentiune in care apare si"incetat"si apoi dau clic pe partea cu "decizia de incetare"si e ok.Oricum multumesc balazse...M-am speriat ca poate fi ceva cu programul,dar eu nu am facut acel"pas"cu clicul pe ultima mentiune...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: act adit/decizie incetare

#9 Mesaj de danilevicis »

Aurel, si eu am patit la fel, nu imi lua deloc decizia de incetare. Initial am crezut ca trebuie sa astept o zi dupa, ca programul sa considere incetat contractul :D
Da, asa este, trebuie sa dibuiesti smecheria, dar am stat mult pana am depistat.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#10 Mesaj de isacm »

am urmat aceeasi pasi facuti de aurel, inainte sa solicit ajutorul , acu am incercat iar si nu apare decat actul ad., la mine e a doua incetare si poate de aci e o problema, o sa scriu la saga ,

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#11 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pai daca nu faci "clic",la "istoric salariat",pe acea mentiune(st.sus), de care ai nevoie(suspendare,incetare,modificare salar...),programul nu-l face...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#12 Mesaj de isacm »

pasii facuti - in registru am selectat salariatul, am facut clic pe istotic salariat si am selectat incetarea si imi apare de fiecare data actul adit, am facut bine sau nu ?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#13 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Dai clic pe partea"Incetare" si va fi ok.Daca dai clic pe partea"Act aditional"iti face Act aditional...Asa cum a specificat si Balazse...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: act adit/decizie incetare

#14 Mesaj de tomac »

Pentru a se obține rezultate corecte, istoricul salariatului trebuie să fie ok, să conțină operațiile efectuate, în ordinea lor și să nu aibă linii cu informații incomplete.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#15 Mesaj de tobosv790 »

balazse scrie:Trebuie sa inregistrezi in ReviSal incetarea ca sa poti genera decizia de incetare, adica trebuie sa faci modificarile referitor la incetare "registru de evidenta al salariatilor" dupa care sa apesi pe "copiere fisier", dupa care treci pe "istoric salariat" si te poziitionezi pe incetare si atunci ti se va genera decizia si nu actul aditional.
Am facut toti pasii astia si nu-mi da"decizia"ci"act aditional".Ma enerveaza rau.Ce sa fac?

Scrie răspuns