vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#1 Mesaj de zorilam »

buna ziua , va rog daca ma puteti ajuta cu o lamurire in privinta inregistrarii facturilor (pentru noua declaratie 394).
Pana la luna iunie toate facturile erau inregistrate pe un client "vanzari online", deoarece pe facturi nu am decat un nume si un prenume , localitate , fara nimic altceva , gestiunea o tine global valoric . Totul era ok , incasarile facandu-se ramburs in cont bancar .
De la 01.07.2016 cum ar trebui sa inregistrez facturile ? Fac client fiecare persoana fizica ? Mentionez ca nu avem contract cu clientii , nu avem CNP mentionat nicaieri ca sa il trecem pe factura si chiar asa ar trebui sa ne inregistram intai ca operator de date .....
Am citit explicatiile de pe blog dar nu am inteles prea bine acest aspect . :shock:
va multumesc

zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#2 Mesaj de zorilam »

zorilam scrie:buna ziua , va rog daca ma puteti ajuta cu o lamurire in privinta inregistrarii facturilor (pentru noua declaratie 394).
Pana la luna iunie toate facturile erau inregistrate pe un client "vanzari online", deoarece pe facturi nu am decat un nume si un prenume , localitate , fara nimic altceva , gestiunea o tine global valoric . Totul era ok , incasarile facandu-se ramburs in cont bancar .
De la 01.07.2016 cum ar trebui sa inregistrez facturile ? Fac client fiecare persoana fizica ? Mentionez ca nu avem contract cu clientii , nu avem CNP mentionat nicaieri ca sa il trecem pe factura si chiar asa ar trebui sa ne inregistram intai ca operator de date .....
Am citit explicatiile de pe blog dar nu am inteles prea bine acest aspect . :shock:
va multumesc
Inca ceva : societatea , asa cum am spus vinde online si trimite marfa prin curier clientului. In factura apare o pozitie distinca "costuri transport" - care este de fapt o refacturare a costurilor de transport (eu le-am contat pe servicii). Avand in vedere ca din ceea ce am inteles trebuiesc atribuite codurile CAEN la toate tipurile de venituri , ce ar trebui sa fac eu ??? Societatea de fapt nu face transportul , deci nu are cod CAEN pentru asta ... Poate sa trec acelasi cod CAEN ca si la venitul din vanzarea marfurilor ??? :(

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#3 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#4 Mesaj de zorilam »

herganiec scrie:cititi
http://www.sagasoftware.ro/?p=1609
multumesc pentru link ...citisem asta
Articolul respectiv nu ma lamureste in privinta situatiei in care trebuie sa refacturez diverse servicii : transport, utilitati, etc . aceste activitati nu sunt prestate de mine ci le refacturez ! Asa cum de exemplu refacturez chiriasului energia electrica ce a consumat-o.... eu nefiind distribuitor autorizat de energie electrica ...
Sau refacturez transportul (efectuat de o firma de curierat ) - ce cod CAEN trebuie sa pun ??
Nu cred ca sunt singura in aceasta situatie .... :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#5 Mesaj de tomac »

Ce e de lămurit aici? Că nu pricep? Emiteți factură? Este din plaja de numere folosită? Dacă da atunci se declară în D394 și mai mult ca sigur ați declarat-o și până acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#6 Mesaj de balazse »

Pentru ZorilaM
Desi am postat deja acest lucru (aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=35692) se pare ca trebuie sa reluam:
tomac scrie:Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Din ce ai inteles ca trebuiesc atribuite coduri CAEN la toate tipurile de venituri?
Pe blog, daca ai fi citit, ai fi gasit lista acelor coduri CAEN pentru care trebuiesc declarate in mod distinct valoarea livrarilor.
http://www.sagasoftware.ro/?p=1609
http://www.sagasoftware.ro/?p=1599
Din pacate la persoane fizice, daca nu ai CNP, atunci va trebui sa completezi adresa asa cum cere formularul, daca doresti poti sa faci reclamatii la ANAF.

zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#7 Mesaj de zorilam »

balazse scrie:Pentru ZorilaM
Desi am postat deja acest lucru (aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=35692) se pare ca trebuie sa reluam:
tomac scrie:Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Din ce ai inteles ca trebuiesc atribuite coduri CAEN la toate tipurile de venituri?
Pe blog, daca ai fi citit, ai fi gasit lista acelor coduri CAEN pentru care trebuiesc declarate in mod distinct valoarea livrarilor.
http://www.sagasoftware.ro/?p=1609
http://www.sagasoftware.ro/?p=1599
Din pacate la persoane fizice, daca nu ai CNP, atunci va trebui sa completezi adresa asa cum cere formularul, daca doresti poti sa faci reclamatii la ANAF.
Multumesc inca odata pentru amabilitatea de a raspunde . Probabil ca sunt multi care va streseaza in aceasta perioada .
Nu am fost atenta si am crezut ca pentru orice activitate trebuie trecut codul CAEN aducator de venituri .

zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#8 Mesaj de zorilam »

tomac scrie:Ce e de lămurit aici? Că nu pricep? Emiteți factură? Este din plaja de numere folosită? Dacă da atunci se declară în D394 și mai mult ca sigur ați declarat-o și până acum.
Asa este , le-am declarat si le declar in continuare ,multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#9 Mesaj de balazse »

Pentru ZorilaM
Ar fi posibil sa folosesti butonul "raspunde" si nu "citeaza"?
Nu de alta dar deja am postat de doua ori de ce.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#10 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
rog info sau link catre un topic cu info pe tema
vanzare on line catre pers fizice non-ue, firma neplatitoare de tva!
trebuie sa adaug la pretul de vanzare si cota de tva ?
sau ce trebuie sa fac ( daca trebuie sa fac si altceva in afara de factura catre client si livrarea produsului evident)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#11 Mesaj de costachet982 »

nicio parere ? ptr vanzari online non ue catre pf de la o firma ne platitoare de tva ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzari online cu factura catre clienti persoane fizice

#12 Mesaj de tomac »

Nu trebuie.
Către persoane din UE ar interveni obligația înregistrării în fiecare stat membru UE dacă se depășește plafonul de 35000 EUR (118000 lei) la vânzare către statul membru respectiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns