vouchere de vacanta bugetari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
atanasescum587
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 14, 2014 8:45 am

vouchere de vacanta bugetari

#1 Mesaj de atanasescum587 »

un salariat este in concediu ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, primeste vouchere de vacanta, a achitat impozitul in val de 145 lei , in saga ce bifez ca sa nu-i apara suma impozitului in rosu???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vouchere de vacanta bugetari

#2 Mesaj de tomac »

Nimic. Nu se poate așa ceva. Are tichete de vacanță se introduc pe tichete, se impozitează și are un rest de plată pozitiv.
Restul de plată se dă în plată prin contul de tichete și diferența se înregistrează prin debitori.
La o societate s-ar folosi note contabile așa
641=421...0 lei
421=444.... 15 lei
642=5328...145 lei
461=421....15 lei
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasescum587
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 14, 2014 8:45 am

vouchere de vacanta bugetari

#3 Mesaj de atanasescum587 »

nu am inteles exact ce voiai sa spui, contractul este suspendat, am introdus vouchere in suma de 1450 lei, ceva nu fac corect , tot asa apare impozitul in rosu, trebuie sa debifez ceva la plata sau unde???
apoi alta situatie pentru examenele nationale aleg contract drepturi de autor? trebuie sa retinem doar 10% impozit , CASS achita personal , mai constitui si CAM 2.25?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vouchere de vacanta bugetari

#4 Mesaj de tomac »

Nu deschideți subiect nou pentru a răspunde și pentru a continua o discuție. Aveți un buton numit "Răspunde". Apăsați-l cu încredere pentru a continua o discuție.
Nu impozitul apare în roșu ci restul de plată ceea ce este normal în situația dată. V-am explicat că acea sumă o înregistrați 461=421 dacă la bugetari există așa ceva, direct în articole contabile.
Supravegherea absolvenților este o operă de artă cumva? Supraveghetorii realizează o operă de artă în acel moment și au drepturi de autor?
Nu. Se reține doar impozit fiind vorba de alte venituri, venituri din alte surse. Impozitul se declară prin D100.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pitova
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 21, 2015 8:53 am

Re: vouchere de vacanta bugetari

#5 Mesaj de pitova »

Buna ziua,
Am si eu nevoie de un ajutor, am de inregistrat vochere de vacanta si nu stiu cum .....niciodata nu am mai avut tichete, daca la introduc la tichete de vacanta se impoziteaza salariatului mai mult decat 10%, ce pasi as avea de urmat avand in vedere ca niciodata nu am mai introdus niciun fel de tichete.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vouchere de vacanta bugetari

#6 Mesaj de tomac »

Nu cred că se impozitează mai mult decât 10%
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns