factura cu taxare inversa livrare cereale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cioarag
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 20, 2014 1:32 pm

factura cu taxare inversa livrare cereale

#1 Mesaj de cioarag »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati fiindca nu am mai facut si nu as vrea sa gresesc!
Am un magazin cu vanzare cu amanuntul printre altele si cereale.Am vandut la o societate platitoare de tva samanta de porumb si floarea soarelui si acum am facut factura cu taxare inversa.La tva am trecut 0, insa cand validez imi spune ca trebuie sa am gestiunea cu acelasi procent de tva!La mine marfa este inregsitrata in gestiunea cu 9%, sa inteleg ca ar trebui sa creez o alta gestiune cu tva 0 si de acolo sa o scad?In general noi vindem la PF,acum avem o exceptie.Ma gandesc ca poate nu va fi corect la descarcare de gestiune si la D394!Va rog luminati-ma!

folean
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Buzau

Re: factura cu taxare inversa livrare cereale

#2 Mesaj de folean »

da, va creati o alta gestiune cu tva 0, iar pentru marfa care a fost inregistrata cu tva 9% si vanduta cu taxare inversa ori modificati NIR-ul daca puteti , ori faceti nota contabila.Si eu am aceeasi situatie cu masa lemnoasa.

ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

Re: factura cu taxare inversa livrare cereale

#3 Mesaj de ripanua »

folean scrie: Mie Iul 18, 2018 5:05 pm da, va creati o alta gestiune cu tva 0, iar pentru marfa care a fost inregistrata cu tva 9% si vanduta cu taxare inversa ori modificati NIR-ul daca puteti , ori faceti nota contabila.Si eu am aceeasi situatie cu masa lemnoasa.
in ce consta nota contabila?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura cu taxare inversa livrare cereale

#4 Mesaj de balazse »

Descarcare de pe gestiune de 9% si incarcare pe gestiunea de 0%.

PS. Pentru raspuns utilizeaza optiunea de "raspuns rapid" si nu butonul "citeaza". ;)

Scrie răspuns