TVA NEEXIGIBIL INCASARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

TVA NEEXIGIBIL INCASARE

#1 Mesaj de peticae228 »

Buna ziua, un SRL care aplica sistemul TVA la incasare, mod de plata tva trimestrial, intentioneaza inchiderea acestei societati incepand cu luna august (s-au depus actele la ONRC in vederea dizolvarii), avand in vedere ca societatea are sold in contul 4428.TI (tva neexigibila incasare) trebuie sa il transforme in TVA exigibil si sa il prinda in decontul trimestrului 2? Sau cum ar trebui sa procedam avand in vedere ca vor trebuie aduse in luna iulie toate soldurile pe 0? Multumesc

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TVA NEEXIGIBIL INCASARE

#2 Mesaj de scortarum »

Eu nu l-as colecta, deoarece nu e exigibil, tocmai pentru ca nu e incasat. Vezi mai jos. Trece-l pe venituri.

ART. 282 - Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1) și alin. (2) lit. a), exigibilitatea taxei intervine la data încasării contravalorii integrale sau parțiale a livrării de bunuri ori a prestării de servicii, în cazul persoanelor impozabile care optează în acest sens, denumite în continuare persoane care aplică sistemul TVA la încasare. Sunt eligibile pentru aplicarea sistemului TVA la încasare.

N.M. (7) În sensul art. 282 alin. (3) din Codul fiscal, prin încasarea contravalorii livrării de bunuri sau a prestării de servicii se înțelege orice modalitate prin care furnizorul/prestatorul obține contrapartida pentru aceste operațiuni de la beneficiarul său ori de la un terț, precum plata în bani, plata în natură, compensarea, cesiunea de creanțe, utilizarea unor instrumente de plată.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: TVA NEEXIGIBIL INCASARE

#3 Mesaj de peticae228 »

Multumesc frumos pentru raspuns!

mateig441
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 24, 2013 9:43 pm

Re: TVA NEEXIGIBIL INCASARE

#4 Mesaj de mateig441 »

Buna ziua,un SRL care nu mai aplica sistemul TVA la incasare din aprilie 2017 ,deschis an 2018 fara bifa la ,,tva colectata la incasare,, si totusi
programul inreg. tva in cont 4428.TP.
Unde nu procedez bine?Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA NEEXIGIBIL INCASARE

#5 Mesaj de balazse »

Te-ai dus la "administrare" -> "configurare societati" -> butonul "D.700, impozit si TVA" (dreapta-jos) -> si ai selectat modificarea?
De atlfel, ce intelegi prin "totusi programul inreg. tva in cont 4428.TP"? Cand face acest lucru?
Pentru facturile pe care le-ai inregistrat cu TVAi, este normal ca la plata sa se genereze nota contabila cu 4428.TP.

Scrie răspuns