Drop Shipping intre firme din UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Drop Shipping intre firme din UE

#1 Mesaj de els »

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:
- firma A din RO platitoare de TVA primeste factura pentru produse de la firma B din UE platitoare de TVA , dar aceste produse nu vin in RO ci ele sunt livrate la firma C din UE care este si ea platitoare de TVA.
- Firma A din RO emite factura catre firma C din UE pentru produsele livrate ei de catre firma B.

Problema este cum inregistrez eu aceste facturi dpdv al TVA-ului tinand cont de faptul ca marfa nu imi este mie livrata si ce documente justificative am nevoie (dovada de transport intre cele 2 firme)?

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#2 Mesaj de balazse »

Faptul ca firma A si firma C sunt din UE nu este de ajuns, ar trebui stiut exact din care stat membru face parte fiecare, sau cel putin daca sunt din state diferite, zic eu.

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#3 Mesaj de els »

Sunt din state diferite

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#4 Mesaj de els »

Firma din Cipru livreaza catre firma din Bulgaria.Eu , din Ro , primesc factura de la firma din Cipru si emit factura catre firma din Bulgaria, fara ca marfa sa treaca pe la mine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#5 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca in acest caz am discuta de o livrare triunghiulara din partea firmei A catre firma C, dar poate cineva cu mai multa experienta pe aceasta tema ar putea oferii mai multe detalii.

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#6 Mesaj de els »

Va rog, nu stie nimeni speta asta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#7 Mesaj de tomac »

Este o operațiune triunghiulară.
Cazul acesta este mai complex și răspunsul depinde de relația pe care se realizează transportul (cine-l suportă). Dacă-l suportă beneficiarul din statul membru 3 adică C atunci se complică lucrurile.
Nu am mult timp la dispoziție dar vă las aici link la broșura ANAF cu operațiunile triunghiulare care este foarte explicită: http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... bunuri.pdf
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: Drop Shipping intre firme din UE

#8 Mesaj de els »

Multumesc.

Scrie răspuns