Saga Stoc

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodoi817
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 06, 2018 10:17 am

Saga Stoc

#1 Mesaj de bodoi817 »

Buna ziua,
Daca o societate comerciala deschide un magazin si vrea sa utilizeze programul Saga, partea de Stoc, pentru gestiunea stocurilor si programul Marketline ca interfata si legatura cu casa de marcat, poate sa tina evidenta Registrului Casa in programul Saga, sau nu?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga Stoc

#2 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodoi817
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 06, 2018 10:17 am

Re: Saga Stoc - Reducere pret marfa

#3 Mesaj de bodoi817 »

Buna,

Am introdus in Saga o scadere de pret la un articol, prin proces verbal de schimbare de pret la marfuri si in Raportul de gestiune apare pe partea de iesiri cu valoare pozitiva, cand ar trebui sa apara pe partea de intrari cu valoare negativa, daca scade pretul.
In Articole contabile pe data respectiva nu apare nici un articol cu aceasta suma.

In contabilitatea Global Valorica am introdus in acest caz:
371.1 = 378.1 -valoarea reducerii
Aici apare in Raportul de gestiune pe partea de intrari cu valoarea negativa, scazand valoarea de vanzare.

Ce este gresit in cazul procesului verbal introdus?, de ce nu scade intrarea? si de ce nu apare articol contabil pe baza datelor introduse?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Saga Stoc

#4 Mesaj de balazse »

La inchidere luna ai validat "inregistrare operatii contabile aferente stocurilor"?
Daca ai o evidenta cantitativ-valorica, de ce il tii la pret de vanzare?
Daca vrem sa discutam despre documentul in sine, ce este "raport de gestiune" si unde este reglementat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga Stoc

#5 Mesaj de tomac »

Și ce dacă apare pe ieșiri pozitiv? E vreo problemă?
Ce este raportul de gestiune? Există reglementat pe undeva? Are norme de completare? Vreun model? Eu din câte știu, acest document e ca o fantomă în legislație: prin 1995 era reglementat, din 1998 a dispărut ca model și cod de formular, dar era menționat într-un singur loc și chiar și acolo avea un document care-l înlocuia, iar din 2015 a dispărut cu totul din legislația financiar-contabilă.
Mai mult decât atât, la evidență cantitativ-valorică un astfel de document nu avea niciodată vreo relevanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns