Situatia furnizorilor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Situatia furnizorilor

#1 Mesaj de nitud254 »

Inregistrind obligatiile catre arendatori in contul 462 prin “intrari” din modulul OPERATII ale sistemului inofrmatic SAGA, pentru a facilita obtinerea Declaratiei 112, aceste obligatii catre arendatori apar si in “situatia furnizorilor” din modul SITUATII.
La debitarea contului 462 cu impozitul si CASS retinute (462=446), dar si cu arenda neta in natura (462 = 4111, concomitent cu 711=347) nu exista posibilitatea marcarii achitarii (debitarii) astfel incat obligatia catre arendatori din situatia furnizorilor sa se stinga.
Din acest motiv, in situatia furnizorilor, apare ca nefiind achitata obligatia reprezentand arenda inregistrata in contul 462 prin “intrari” din modulul OPERATII ale sistemului inofrmatic SAGA, pentru a facilita obtinerea Declaratiei 112.
Stie cineva cum se rezolva aceasta situatie?
Nu cumva in modulul SITUATII ar trebui introdusa o noua situatie si anume SITUATIA CREDITORILOR, separate de situatia furnizorilor. Astfel se poate puncta mai usor, datele din contul contabil 401 cu datele din situatia furnizorilor si datele din contul contabil 462 cu situatia creditorilor.
Asemanator si in cazul clientilor si debitorilor?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situatia furnizorilor

#2 Mesaj de balazse »

In mod normal pentru 4111 trebuie sa faci o factura, care le inregistrezi la "iesiri", ca urmare foloseste un cont intermediar 581/999 pentru a inchidere cele doua conturi 462.analitic si 4111.analitic.
Acest lucru se poate face ca la "adminsitrare" -> "configruare societati" -> "conturi automate" -> "deconturi 1" sa treci una dintre conturile mai sus mentionate si sa inregistrezi compensarea.

Daca nu doresti ca la "situatie furnizori" sa iti apare partenerii cu conturi analitice 462, atunci mergi la "adminsitrare" -> "configruare societati" -> "conturi automate" -> "creditori diversi" si inlocuiesti "462" cu "999" sau "998".

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Situatia furnizorilor

#3 Mesaj de nitud254 »

Multumesc.

Scrie răspuns