achizitie intracomunitara de bunuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ghiduss315
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mai 09, 2008 12:00 am

achizitie intracomunitara de bunuri

#1 Mesaj de ghiduss315 »

Intrebare: Societatea X, platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, este persoana neinregistrata in scopuri de TVA .
( are cifra de afaceri sub 300.000 lei). In luna iulie 2018, societatea X efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri(marfuri) in valoare de 9980 euro, de la o firma din Italia. Ce declaratii trebuie depuse in august? Cand se depune formularul 390 pentru achizitia intracomunitara ? Pentru efectuarea de achizitii intracomunitare, mai este obligatorie inregistrarea in ROI?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#2 Mesaj de tomac »

În mod normal ar fi trebuit să se înregistreze înainte de a efectua achiziția intracomunitară dacă știa că valoarea acesteia depășește plafonul de 34000 lei (acesta este echivalentul în lei a celor 10000 EUR). Acum dacă se înregistrează pentru achiziția din iulie nu mai poate face nimic. Dar e nevoie să se înregistreze în august prin 091 pe motiv de depășire plafon de achiziții și ulterior va furniza codul special de TVA pentru orice achiziție. Abia de la achizițiile ulterioare înregistrării va depune D301 și D390 pentru luna în care efectuează achiziția respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghiduss315
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mai 09, 2008 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#3 Mesaj de ghiduss315 »

Multumesc, dar neclaritatea a ramas.Achizitia mentionata nu a depasit , in iulie,plafonul de 10.000 euro. In august si sept nu vor mai fi achizitii intracomunitare, deci nu depun inca 091.
Intrebarea este: ce tip de operatiune sa trec cand inregistrez, in iulie, intrarea in valuta de 9980 euro.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred că nu a depășit plafonul. Mai citiți încă o dată ceea ce v-am scris eu. Dacă ați citi cu atenție nu ați mai avea nici o neclaritate.
O operați ca factură, dar obligația înregistrării rămâne. Și dacă nu mă credeți că a depășit plafonul citiți și ce scrie în codul fiscal legat de acest plafon, în special la ce curs se calculează, în lei, valoarea lui.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghiduss315
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mai 09, 2008 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#5 Mesaj de ghiduss315 »

Multumesc

casonid
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 25, 2018 9:49 am

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#6 Mesaj de casonid »

buna ziua,
societate platitoare de tva-decont trimestrial-achizitioneaza din Germania un mijloc fix in valoare de 6000 euro in data de 12.07.2018.Furnizorul din Germania nu este platitor de tva iar pe factura este mentionat:livrare intracomunitara scutita de tva.
1.cum se inregistreaza in Saga?
2.incepand cu ce luna va depune decont lunar de tva si ce trebuie depus la Finante
3.daca trebuie sa intocmeasca 390?
4.unde se trece in decontul de tva achizitia
va multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#7 Mesaj de tomac »

1. ca factură
2. din nici o lună dacă cel care a emis factura nu este înregistrat în scopuri de TVA și a furnizat cod valid de TVA. În acest caz nu vorbim despre achiziție intracomunitară. Dacă dimpotrivă vă dă cod valid de TVA atunci la punctul 1 se operează cu taxare inversă și depune 092 în 5 a lunii următoare lunii în care a avut loc achiziția - adică la 5 august și ar deveni plătitor de TVA lunar din iulie.
3. dacă nu e AIC nu depune 390. Dacă e AIC depune pe iulie 390.
4. La rd.5 și 5.1 respectiv 18 și 18.1
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

casonid
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 25, 2018 9:49 am

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#8 Mesaj de casonid »

daca pe VIES raspunsul este:Da,numar valid de inregistrare pentru TVA,atunci este AIC?
va multumesc inca odata,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie intracomunitara de bunuri

#9 Mesaj de tomac »

Da. Atunci este AIC.
Și în acest caz afirmația dvs
ghiduss315 scrie:Furnizorul din Germania nu este platitor de tva
este falsă. Este plătitor de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns