help vanzare online PLATFORMA SHOPIFY

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andreean
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 18, 2009 12:00 am

help vanzare online PLATFORMA SHOPIFY

#1 Mesaj de andreean »

Buna
Am si eu o firma ce face vanzare online prin platforma shopify, firma ce are platforma shopify este din Canada.
Marfa este luata de la un furnizor din italia ce factureaza catre noi in romania cu baza si tva-ul local din Italia(20%) ce nu ajunge in romania, ea este livrata direct catre clientul persoana fizica din Italia, deci nu indeplineste conditia de achizitie intracomunitara pentru ca nu exista dovada transportului.
Marfa a fost vanduta de firma din Romania catre o persoana fizica din Italia tot prin platforma Shopify.

Ma puteti ajuta cu cateva informatii cine s-a lovit de asa ceva?
Intrebarile ar fi urmatoarele:
Cum inregistrez factura lunara emisa de cei de la Shopify in Saga si ce obligatii declarative am in Romania?
Cum inregistrez factura de marfa emisa de furnizorul din italia si ce obligatii declarative am in Romania?
Cum inregistrez vanzarea catre persoana fizica din Romania si ce obligatii declarative am in Romania?

Multumesc pentru raspunsuri

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: help vanzare online PLATFORMA SHOPIFY

#2 Mesaj de tomac »

1. Ca factură prin intrări-valută. Depinde - firma respectivă vă dă cod de TVA (ceva de genul EU12345)? Sau vă facturează cu TVA?
2. Ca factură. Includeți TVA-ul lui în prețul de achiziție. Nu aveți obligații declarative.
3. Ca factură. Dar spuneți că persoana e din Italia nu din România. Legat de declarații - depinde: sunteți plătitor de TVA în RO? Că nu ați spus asta. Dacă da, facturați cu TVA și declarați factura în D394.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreean
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 18, 2009 12:00 am

Re: help vanzare online PLATFORMA SHOPIFY

#3 Mesaj de andreean »

Pe factura de la shopify nu am un cod de tva, iar factura este fara tva.
Da scuze, suntem platitori de tva iar vanzarea se face catre o persoana fizica din Italia, nu din Romania.
Nu imi etse clar cum trebuie sa privesc factura de la Shopify....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: help vanzare online PLATFORMA SHOPIFY

#4 Mesaj de tomac »

Ca factură, fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns