Productie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sabaua833
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2018 3:19 pm

Productie

#1 Mesaj de sabaua833 »

Buna,

Am o sociatate care produce plase geamuri. Pana in luna mai tot ce am produs s-a vandut doar catre clienti , iar la inchiderea veniturilor si cheltuielilor ct.711 era egal cu ct.701(nu am avut produse finite in stoc la final de luna). Din luna iunie vand si cu amanuntul la persoane fizice. Dupa de inregistrez in productie produsul finit, fac transfer intre gestiuni( de la produse finite la marfa), dar la final de luna contul 711 nu mai este egal cu contul707 si 701, iar veniturile(707 si 701) minus cheltuieli nu imi dau 121. Nu stiu ce nu fac bine. Tin sa va spun ca nu cunost foarte bine programul.

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie

#2 Mesaj de balazse »

Totul ai vandut la pret de productie?
Cand l-ai vandut ca si marfa nu ai vandut mai scump?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Productie

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Si de ce trebuei sa faci transfer in marfa si sa vinzi marfa?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sabaua833
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2018 3:19 pm

Re: Productie

#4 Mesaj de sabaua833 »

Am vandut la pret cu amanunt, mai scump.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Productie

#5 Mesaj de herganiec »

trebuia sa vinzi direct produsul finit cu pretul dorit, nu e nevoie de transfer din PF in marfa.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Productie

#6 Mesaj de pinteae »

In acest caz, eu consider ca s-a interpretat gresit operatiunea de vanzare.
Dupa parerea mea, nu ai vanzare cu amanuntul ci sunt vanzari de marfuri (produse finite proprii), pe baza de casa de marcat fiscala, fapt care se interpereteaza ca ar fi vanzare cu amanuntul.
Sunt aproape convins de faptul ca firma lucreaza pe baza de comenzi, deoarece produsul este personalizat pentru fiecare client.
Atentie. Faptul ca un producator isi vinde produsul finit prin magazinul propriu (showroom), nu inseamna ca efectueaza vanzari cu amanuntul.
El isi vinde propriul produs, dar vanzandu-l prin intermediul magazinului, produsul finit devine marfa (OMFP 1802/2014).
Din punct de vedere al inregistrarilor contabile, trebuie sa transferi produsele in gestiunea de marfuri (371 = 345), dupa care, prin intermediul bunurilor fiscale, inregistrezi vanzarea catre persoana fizica (5311 = 707). Nu consider ca este necessar sa inregistrezi adaosul comercial, deoarece descarcarea din gestiune (607 = 371), se va face la pret de transfer (productie).
Eugen Pintea

Scrie răspuns