achizitie domeniu web

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

achizitie domeniu web

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Firma a achizitionat un domeniu web la inceputul anului 2018 si s-a inregitsrat in contabilitate pe contul 628 in loc de 208...
Ce putem face? E problema mare? Poate sa ramane pe 628?
Au fost facturi emise si pentru gazduire si cu celelalte facturi s-a pus pe 628....

skydreams
Mesaje: 42
Membru din: Mie Sep 26, 2012 3:35 pm

Re: achizitie domeniu web

#2 Mesaj de skydreams »

Registrul de domenii .ro va șterge primele domenii pentru care nu s-a plătit serviciul de mentenanță anuală începând cu data de 30 august 2018

Domeniile pentru care nu se achită contravaloarea serviciului de mentenanță anuală înainte de data expirării sunt programate la ștergere automată (intră în starea pendingDelete). Ștergerea se efectuează după 90 de zile de la data expirării domeniului dacă în acest interval deținătorul nu își reînnoiește dreptul de utilizare prin achitarea contravalorii serviciului de mentenanță anuală.
Se poate lasa pe 628. Inregistrarea unui domeniu poate fi considerat prestarea unor servicii.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: achizitie domeniu web

#3 Mesaj de imrehl »

Asa m-am gandit si eu.Firma are contract de prestari servicii cu acest furnizor.
Firma lucreaza in domeniul IT...nici asa nu este o problema? Frecvent primeste facturi de la furnizorul de la care a achizitionat si domeniul web pentru gazduire etc....

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: achizitie domeniu web

#4 Mesaj de imrehl »

Deci achizitia de domeniu web in viitor se poate pune pe cont 628 in loc de 208?
Asa s-a inregistrat pana in prezent pe contul 628...

burceaa436
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 27, 2018 10:25 am

Re: achizitie domeniu web

#5 Mesaj de burceaa436 »

Bună ziua dacă am achiziționat un domeniu web eram obligata sa iau cod special de tva ?

Scrie răspuns