transfer combustibil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gaborf
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

transfer combustibil

#1 Mesaj de gaborf »

Buna ziua! Am o mica mare problema si anume : societatea de transport a achizitionat un rezervor de combustibil de unde se alimenteaza toate masinile.
Daca stiti sa-mi spuneti care ar fi etapele si inregistrarile in program ca la mine nu a mers. Am facut NIR pt cantitatea intrata in societate apoi am facut o nota de transfer intre gestiuni (rezervor-masina) dar nu am reusit sa trec pe cheltuieli cf. consumului. Dupa transfer gestiunea, respectiv masina alimentata apare fara stoc.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: transfer combustibil

#2 Mesaj de pomparaus »

Ai configurat atat rezervorul cat si fiecare masina ca gestiuni distincte si nu a mers?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer combustibil

#3 Mesaj de balazse »

Dar de ce ar trebui sa creezi gestiuni pentru fiecare masina in parte si sa faci si transfer?
Pentru combustibilul consumat/dat in consum se face bon de consum (operatii -> bonuri de consum).
Cand vei inchide luna si vei valida "inregistrare operatii contabile aferente stocurilor" va aparea nota contabila 6022=3022.

gaborf
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: transfer combustibil

#4 Mesaj de gaborf »

pomparaus scrie:Ai configurat atat rezervorul cat si fiecare masina ca gestiuni distincte si nu a mers?
Da, am creat gestiuni separate pentru fiecare in parte- atat pt rezervor cat si pentru masini.

gaborf
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: transfer combustibil

#5 Mesaj de gaborf »

balazse scrie:Dar de ce ar trebui sa creezi gestiuni pentru fiecare masina in parte si sa faci si transfer?
Pentru combustibilul consumat/dat in consum se face bon de consum (operatii -> bonuri de consum).
Cand vei inchide luna si vei valida "inregistrare operatii contabile aferente stocurilor" va aparea nota contabila 6022=3022.
pentru o evidenta mai buna , pentru a vedea costurile analitic pe masini. pot emite bon de consum doar pe cantitatea consumata efectiv, respectiv cosumul ce apare pe FAZ .
La sfarsit de luna trebuie sa am stoc in rezervorul principal dar si in rezervoarele masinilor :) . Ce iese din rezervorul principal se transfera in rezervorul masinii si de acolo va fii consumat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer combustibil

#6 Mesaj de balazse »

Daca te intereseaza asa de tare consumul pentru fiecare masina, de ce nu folosesti optiunea de "grupe"?
Dupa parerea mea, pentru cantitatea ce s-a alimentat in masina efectiv trebuie dat in consum si nu dupa FAZ, adica nu voi considera combustibilul din masina ca si fiind pe stoc in gestiunea masinii.

Scrie răspuns