Saga C, gestiune si articole

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
danciua45
Mesaje: 7
Membru din: Lun Oct 29, 2018 10:03 am

Saga C, gestiune si articole

#1 Mesaj de danciua45 »

Buna ziua. Am achiziționat o licența saga c pentru un laborator de cofetărie. Menționez că vând pe comandă, însă în fața laboratorului am un mic spatiu de desfacere unde vand si sandwichuri. Trebuie sa imi creez două gestiuni, întrucât materiile prime recepționate la laborator sunt fara adaos (merg pe baza de rețete) iar cele pt sandwichuri sunt cu adaos (le cumpăr de la furnizor)? Cum ar trebui sa procedez astfel incat sa pot incarca ambele gestiuni, descarca si avea o evidenta clara a stocurilor? Mulțumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga C, gestiune si articole

#2 Mesaj de tomac »

Da, creați-vă două gestiuni.
Dacă sandvișurile le cumpărați și le re-vindeți, atunci acestea se vor recepționa ca marfă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danciua45
Mesaje: 7
Membru din: Lun Oct 29, 2018 10:03 am

Re: Saga C, gestiune si articole

#3 Mesaj de danciua45 »

Sandwichurile le fac tot eu, dar cumpar ingredientele separat. Daca nu e cu suparare, ce tip de gestiune imi recomandati sa folosesc pentru fiecare activitate (laborator-vanzare sandwichuri) si cum ar trebui sa descarc fiecare gestiune? Stiu ca la laborator o fac prin bon consum, insa la cealaltă nu stiu cum sa operez ca sa imi scada stocul(atat la sandwichuri, cat si la sucuri, etc). Va mulțumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga C, gestiune si articole

#4 Mesaj de tomac »

Sandvișurile le faceți prin producție, la fel cu ce produceți în laborator. Puteți folosi și două gestiuni distincte.
Sucurile, la fel, dacă le faceți dvs, altfel intră ca marfă.
Puteți folosi gestiuni cantitativ-valorice pentru tot, dar asta înseamnă că și ieșirea se operează cantitativ-valoric.
Puteți genera producția de sandvișuri într-o gestiune cantitativ-valorică și să le transferați ca marfă în una global valorică.
Eu vă recomand însă să folosiți cantitativ-valoric la tot ce produceți și vindeți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danciua45
Mesaje: 7
Membru din: Lun Oct 29, 2018 10:03 am

Re: Saga C, gestiune si articole

#5 Mesaj de danciua45 »

Va mulțumesc!

Scrie răspuns