Registru jurnal/inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
reinitzj
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:00 am

Registru jurnal/inventar

#1 Mesaj de reinitzj »

Buna ziua,

Cineva mai completeaza aceste jurnale manual? De la Antifrauda au cerut, desi sunt listate din program.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Registru jurnal/inventar

#2 Mesaj de tomac »

Le cer degeaba. Nu au nici o bază legală pentru asta. Baza legală pentru a avea scrise de mână acele registre e abrogată de atât de mulți ani încât am și uitat de când.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Registru jurnal/inventar

#3 Mesaj de robut »

Buna ziua,
postez aici problema mea pentru a nu deschide alt topic.....o societate cu activitate de coletarie (doar la persoane fizice) tur-retur RO - Italia a fost oprita de antifrauda si li s-a cerut casa de marcat. Soferii au spus ca se inregistreaza valoarea transportului pe casa la sediu , cand ajung cu coletele. Inspectorii le-a dat o hartiuta pe care scrie adresa de email unde sa se trimita " dovada receptiei bunurilor din documentele prezentate". Mentionez ca soferii au avut CMR intocmit, dar nu se face nir cand ajung la sediu. Cei de la antifrauda i-au spus soferului sa trimitem "Raportul" , probabil cel al casei de marcat.
S-a mai lovit cineva de asa ceva ? ce sa le transmit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Registru jurnal/inventar

#4 Mesaj de tomac »

Dovada recepției în acest caz, este dovada predării la beneficiar. Că nu poate face firma de transport recepție pe colete asupra cărora nu are drept de proprietate.
Și solicitarea "pe o hârtiuță" nu e solicitare oficială dacă e o simplă bucată de hârtie. Nici solicitarea verbală de a trimite un "raport". Solicitarea se face oficial, pe hârtie oficială, cu indicarea temeiului legal, a numelui și funcției solicitantului, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Registru jurnal/inventar

#5 Mesaj de robut »

Da, e chiar o hartiuta , nici vorba de un act oficial ..........pana si fituicile de la scoala sunt mai mari. Nu trimit nimic .
Multumesc TomaC .
Sarbatori fericite !

Scrie răspuns