Casa marcat Tremol M20

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lungua948
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 13, 2018 5:22 pm

Casa marcat Tremol M20

#1 Mesaj de lungua948 »

Bună ziua!Înțeleg ca pot folosi casa de marcat Tremol ceva mai ușor și intuitiv cu Saga. As dori sa știu Cum se procedează și dacă sunt costuri suplimentare.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa marcat Tremol M20

#2 Mesaj de tomac »

Nu sunt costuri suplimentare.
Legați casa de marcat la calculator.
În SAGA trebuie să fie setată casa ACTIVAPRINTER
Folosiți fie versiunea nouă de FprWin fie FiscalNet (driver ce trebuie cumpărat).
În ecranul de ieșiri apare "Tipărire bon". Apăsați acel buton. Configurați datele de acolo. Dacă folosiți fprwin este necesar ca la cale fișier să setați calea către un fișier de tip BAT aflat în același folder cu executabilul fprwin și care să conțină comanda

FPRWIN 0 1

Unde cifra de după 0 reprezintă numărul portului COM pe care este legată casa. Dacă e legată pe COM1 atunci cifra va fi 1, dacă e legată pe COM3 cifra va fi 3, dacă e legată pe COM20 cifra va fi 20 etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lungua948
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 13, 2018 5:22 pm

Re: Casa marcat Tremol M20

#3 Mesaj de lungua948 »

Mulțumesc de răspuns și sper sa ma descurc

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Casa marcat Tremol M20

#4 Mesaj de hucecd »

Daca nu reusiti puteti apela la mine pentru suport pentru casele de marcat Tremol, Datecs etc.
Datele mele de contact:
https://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis
Ultima oară modificat Sâm Noi 06, 2021 3:37 pm de către hucecd, modificat 1 dată în total.

palln
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 31, 2018 1:22 pm

Re: Casa marcat Tremol M20

#5 Mesaj de palln »

Recomand serviciile d-lui Daniel pentru casele de marcat si tot ce tine de legarea acestora la computer, marketline, publine etc.
https://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Gorj

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Casa marcat Tremol M20

#6 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua,la d.voastra.Am si eu o problema,cu casa de marcat DATECS DP 25:
Cu casele de marcat vechi,cand scoteam Zetul seara,imi aparea pe acesta,exemplu:50 xerox,si 100 papetarie.Acum,imi apare la comun,per/total.Cred dupa mine,ca ceva este setat gresit.Nici d.soara de la care am luat casa nu stie sa rezolve.Mi-a sugerat,sa pastrez bonul de xerox separat,sau sa notez valoarea lui.Am incercat sa bat in casa,seara,valoare vanzare xerox si sa scot imediat Zetul pt.el,dar tot nu specifica Xerox,pe z,asa cum faceam de obicei.Numai daca scot PJ,IMI IESE UN BON LUNG DE 1/2 M/vorba vine,si acolo apare si cati bani am batut pt.xerox.Poate ma ajutati d.voastra.Multumesc anticipat.
Cu respect ELENA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa marcat Tremol M20

#7 Mesaj de tomac »

Folosiți casa de marcat, legată la PC? Dacă da, atunci este irelevant dacă vă scoate sau nu pe departamente.
Dacă nu, întrebați-i pe cei de la care ați cumpărat casa de marcat cum puteți obține Z pe departamente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Casa marcat Tremol M20

#8 Mesaj de stanescue961 »

Nu folosesc casa legata la PC.Multumesc frumos pt.raspuns,dar relevant este sa pot tine evidenta separat:papetarie =1 si xerox =2 si d.soara mea de la care am luat casa a incercat sa scoata pe departamente,dar nu i-a iesit.MI-a dat sugestie:sa scot pe articole.Asa merge ,dar....ca trebuia sa existe DAR,daca am uitat sa scot acest raport,in ziua respectiva inaintea Zetului,se sterge si raport pe articole=0.Este undeva setat ceva gresit.Poate ma indrumati d.voastra.Va multumesc pt.timpul acordat.,cu respect ELENA STANESCU.

boeriuo
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 09, 2018 11:33 am

Re: Casa marcat Tremol M20

#9 Mesaj de boeriuo »

L-am sunat pe Daniel ( https://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Gorj ) doar pentru ca mi-am dat rapid seama ca imi va lua minim 5 ore sa incerc sa deslusesc misterul cu noua casa de marcat si legatura PC.

Omul este de mega mare ajutor si isi merita fiecare cent pentru suportul oferit.

Recomand cu maxima incredere.

Scrie răspuns