Materii prime carrefour.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Materii prime carrefour.

#1 Mesaj de buligat »

Buna ziua ! Daca achizitonez produse din carrefour si le folossesc la prepararea altor produse , pe care apoi le pui in vanzare..? Este corect? ( de exemplu: bauturi alcoolice din care prepari cocktei luri) Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Materii prime carrefour.

#2 Mesaj de tomac »

De ce nu ar fi corect?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Materii prime carrefour.

#3 Mesaj de buligat »

Pentru ca acum e legea, acum nu mai e.. si nu stiu cum sa interpretez si daca mai sunt persoane care folosesc acesta metoda, de a cumpara si apoi revinde produsele cumparate din supermarket.

Prin Decizia 498/2012, Curtea Constitutionala constatata ca prevederile art. 1 lit. g) din Legea nr. 12/1990 sunt de natura sa incalce principiile concurentei loiale si sa aduca atingere libertatii comertului si stabilirii libere a preturilor, impiedicand realizarea scopului final de creare si mentinere a conditiilor economiei de piată, si sunt de natura a denatura concurenta intre comerciantii cu amanuntul si comerciantii cu amanuntul si ridicata, in sensul ca de la primii nu pot cumpara alti comercianti in vederea intreprinderii faptelor de comert.

La republicarea Legii 12/1990, in 2014, aceasta prevedere dispare.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Materii prime carrefour.

#4 Mesaj de stroer1948 »

Pe facturile de la Carrefour, scria la un moment dat (nu stiu daca inca mai scrie): Produsele comercializate de Carrefour nu sunt destinate revanzarii.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Materii prime carrefour.

#5 Mesaj de buligat »

Da, si trebuie sa iau in considerare ce scrie pe factura "Produsele comercializate de Carrefour nu sunt destinate revanzari" ? Pentru ca din ce am tot citit, pare sa fie in regula ,daca achizitionez marfa din carrefour, kaufland.. etc

Mai achizitioneza cineva marfa din carrefour pentru revanzare? Va rog , ma ajuta cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Materii prime carrefour.

#6 Mesaj de tomac »

Ei pot scrie ce vor. Dacă nu există vreo lege care să-ți interzică asta, acel mesaj este egal cu zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns