Inreg.bunuri primite in concesiune, administrare sau cu chir

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Inreg.bunuri primite in concesiune, administrare sau cu chir

#1 Mesaj de nitud254 »

Bunurile din domeniul public/privat al unitatilor administrativ teritoriale (UAT) primite de o societate comerciala in administrare, concesiune si cu chirie se inregistreaza in contul din afara bilantului 8038. Intrebarea este prin ce modul se inregistreaza aceste bunuri? Daca se inregistreaza prin modulul OPERATII nu putem avea o evidenta analitica a acestor bunuri. Este posibil ca aceste bunuri sa se inregistreze in contul 8038 prin INTRARI din modulul OPERATII pentru ca evidenta analitica a acestor bunuri sa o gasim in situatia stocurilor din modulul SITUATII al programului informatic SAGA? Daca da cum procedam ca in locul contului creditor 401 sa apara contul 999. Exista o alta posibilitate pentru a raspunde acestei cerinte de a avea in orice moment o evidenta analitica a bunurilor din domeniul public/privat al UAT in administrare, concesiune si cu chirie?
Va multumesc foarte mult.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Inreg.bunuri primite in concesiune, administrare sau cu

#2 Mesaj de nitud254 »

Am adresat aceiasi intrebare si celor de la SAGA.

Doamna Roxana Dumitrescu de la SAGA Software a recomandat urmatoarea procedura:

Accesati ecranul Fisiere -> Tipuri de articole / servicii si configurati o noua pozitie, dupa care adaugati un articol pe acest tip nou. Pentru a incarca produsul in gestiune folositi ecranul Operatii -> Alte operatii cu stocuri -> Operatii speciale si completati la cont corespondent “999”.

Recomandarea sa fie intr-un ceas bun si sa ajute celor interesati.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inreg.bunuri primite in concesiune, administrare sau cu

#3 Mesaj de balazse »

Pentru incarcarea produselor se poate folosii si meniul "intrari" prin introducerea unui furnizor fictiv cu cont analitic "998" (cont creat anterior in "plan conturi"), iar la tip document alegi "n" sau "A", depinde ce document ai primit.
Nota generata va fi 999=998.

Scrie răspuns