Salariul minim 2019

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marcua449
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 17, 2017 2:09 pm

Salariul minim 2019

#1 Mesaj de marcua449 »

Buna ziua .
Am o nelamurire in privinta incadrarii cu salariul de 2.350 lei pentru un contabil fara studii superioare.
Stie cineva cum este corect 2.080 lei sau 2.350 lei ;- unde se poate vedea cine stabileste daca un post trebuie sa fie ocupat de o persoana cu studii superioare .

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Salariul minim 2019

#2 Mesaj de stroescud »

Personal cu studii superioare de specialitate numai in domeniu , cu vechime in specialitate de cel putin un an de zile.
Daca ai inginer cu studii superioare pe post de contabil nu se pune. trebuie numai cu studii economice.
Daca nu are studii superioare il incadrezi la 2080.
E un cumul de studii superioare pentru functia ocupata si minim un an vechime pe postul respectiv.
Daca nu are studiile prevazute pentru post, este la 2080, chiar daca are studii superioare, dar in alt domeniu.
Codul COR al postului si fisa postului iti spun ce studii minime trebuie sa fie pentru un anumit post.

marcua449
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 17, 2017 2:09 pm

Re: Salariul minim 2019

#3 Mesaj de marcua449 »

Multumesc .

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Salariul minim 2019

#4 Mesaj de nasteaf »

De unde luam totusi- o baza legala-informatiile ref.la funcțiile pentru care se prevede nivelul de studii superioare?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Salariul minim 2019

#5 Mesaj de tobosv790 »

....Din legile speciale referitoare la studiile obligatorii pentru a ocupa anumite functii. Sunt legi speciale , de regula. De exemplu in Legea Contabilitatii se prevede ca (,) conducerea evidentei contabile/compartimentului de specialitate-contabilitate se tine de o persoana cu studii superioare economice. Daca firma se ocupa de efecte pirotehnice (ca tot vine Craciunul) probabil ca trebuie ca persoana care se ocupa de coordonarea acestei activitati trebuie sa aibe anumite atestate, diplome si (,) poate si studii superioare. Poate nu e cel mai bun exemplu dar nimeni nu iti poate oferi o baza de date exhaustiva in sensul asta....

Scrie răspuns