Inchidere PFa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
veresn205
Mesaje: 32
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:08 pm

Inchidere PFa

#1 Mesaj de veresn205 »

Am un PFa pe care vreu sa inchid. In registru de casa am o suma de bani . Ce fac cu ei? Ce acte si declaratii traba sa depun la ANAF. ? Mentionez ca firma nu este platitor de TVA. Activitatea este agricola. Multumesc !!!

petrovicif
Mesaje: 26
Membru din: Mar Apr 19, 2016 2:05 pm

Re: Inchidere PFa

#2 Mesaj de petrovicif »

Mergi la registrul comertului si faci inchiderea, vezi ca trebuie sa predai CUI ul in original si certificatul constatator. Apoi mergi la finante cu actele de la Registru si depui declaratia unica in care treci data incetarii activitatii. Vei face o arhiva zip care o atasezi la declaratia unica si in care pui actele de radiere de la Registru. Sa mergi apoi sa verifici la ANAF daca nu mai ai sume de plata pt ca inchiderea PFA ului nu te scuteste de la plata sumelor catre stat. Acestea raman acolo si se calculeaza majorari si penalitati. Suma din registrul de casa o folosesti pt plata datoriilor. Restul iti ramane tie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inchidere PFa

#3 Mesaj de balazse »

In place "registru de casa" la PFA, de parca ar avea vreo relevanta. :mrgreen:

veresn205
Mesaje: 32
Membru din: Mie Iun 06, 2012 3:08 pm

Re: Inchidere PFa

#4 Mesaj de veresn205 »

Multumec !!!

petrovicif
Mesaje: 26
Membru din: Mar Apr 19, 2016 2:05 pm

Re: Inchidere PFa

#5 Mesaj de petrovicif »

Am preluat din textul intrebarii "Reg de casa" :0). E inchidere de trimestru balazse! fi mai ingaduitor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inchidere PFa

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PetroviciF
Nu la postarea ta m-am referit, ci a lui VeresN205. :wink:

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Inchidere PFa

#7 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Un PFA sistem real vrea sa se radieze de la Reg Com la data de 31.12.2019. In dec.2019 emite ultimele facturi, dar se vor incasa in feb-mart 2020.
Sumele acestea se trec in Registru de incasari si plati in 2019 sau in 2020?
Se iau in calcul aceste venituri la completarea Declaratie unice in termen de 30 de zile de la radiere? Sau se depune Rectificativa la Decl unica in 2020?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inchidere PFa

#8 Mesaj de balazse »

Daca tu stii ca vei incasa acele sume in 2020, de ce vrei sa il radiezi in 2019.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inchidere PFa

#9 Mesaj de septimiuv »

Să nu plătească impozit la sumele respective în 2020.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere PFa

#10 Mesaj de tomac »

La data radierii acele sume neîncasate se vor trece în venitul brut. Indiferent când se face radierea, dacă aveți în sold sume neîncasate acestea se vor recunoaște ca venit. Că le încasați ulterior e problema dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Inchidere PFa

#11 Mesaj de ioni459 »

Asa mi se parea si mie mai logic, dar...
Intre timp am primit si raspunsul de la Anaf, ca nu se trec veniturile neincasate in 2019, ci in 2020 atunci cand sunt incasate.
In termen de 30 de zile de la radiere se depune D unica cu toate veniturile realizate in 2019 si cu estimativ pt 2020 cu 0, iar in 2021 se depune D unica aferenta sumelor incasate in 2020.

Baza legala ar fi Codul Fiscal:
(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri
(2) Venitul brut cuprinde:
a) sumele INCASATE și echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfășurarea activității;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere PFa

#12 Mesaj de tomac »

Să citească normele de aplicare de la articolul pe care-l citează:
7. (1) Potrivit prevederilor art. 68 din Codul fiscal, în venitul brut se includ toate veniturile în bani și în natură, cum ar fi: venituri din vânzarea de produse și de mărfuri, venituri din prestarea de servicii și executarea de lucrări, venituri din vânzarea sau închirierea bunurilor din patrimoniul afacerii, și orice alte venituri obținute din exercitarea activității, inclusiv încasările efectuate în avans care se referă la alte exerciții fiscale, precum și veniturile din dobânzile primite de la bănci pentru disponibilitățile bănești aferente afacerii, din alte activități adiacente și altele asemenea. În venitul brut se includ și veniturile încasate ulterior încetării activității independente, pe baza facturilor emise și neîncasate până la încetarea activității.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Inchidere PFa

#13 Mesaj de ioni459 »

Multumesc mult @tomac pt lamuriri!

In Registru de incasari si plati nu se trec pt ca nu sunt incasate, dar la completarea D unice pe 2019 se iau in calcul la venitul brut.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Inchidere PFa

#14 Mesaj de costachet982 »

Buna ziua
referitor tot la o radiere de pfa am intrebari/nelamuriri !

un pfa radiat in martie 2019 , din oficiu, de catre ONRC ca efect al legii ( nr de coduri caen peste limita legala - peste 5 )
intrebarea mea ce fac cu imobilizarile detinute de acest pfa!! un strung, o masina de debitat cu laser, ele sunt in imobilizari si nu sunt inca amortizate......cum le lichidez la un pfa radiat ?
Le vand catre cnp ( titularu ) ?? sau cum ?
ce ideii aveti pe sb asta ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere PFa

#15 Mesaj de tomac »

Să le vândă persoanei fizice. ȘI valoarea neamortizată va fi cheltuială.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns